İspanya hükümeti, fiyat artışlarına karşı önlemleri arttırdı

İspanya'daki sol koalisyon hükümeti, Rusya-Ukrayna Savaşı ve Orta Doğu'daki çatışmaların neden olduğu ekonomik zorluklarla mücadele etmek amacıyla aldığı tedbirleri genişletti ve bazı önlemlerin süresini 30 Eylül'e kadar uzattı.

Yayın: 25.06.2024 - 18:03

26 kez okundu

İspanya hükümeti, fiyat artışlarına karşı önlemleri arttırdı

Bakanlar Kurulu’nun haftalık toplantısında alınan kararlara göre, ekonomik zorlukların etkilerini hafifletmek amacıyla uygulanan ve normalde 30 Haziran’da sona erecek olan bazı tedbirlerin süresi uzatıldı.

Hükümet Sözcüsü ve Eğitim Bakanı Pilar Alegria’nın yaptığı açıklamaya göre, 1 Ocak 2023’ten itibaren geçerli olan ve süt, ekmek, yumurta ile meyve gibi temel gıda ürünlerine uygulanan KDV muafiyetine zeytinyağı da dahil edildi ve bu uygulama 30 Eylül’e kadar uzatıldı.

Ekim ayından itibaren temel gıda ürünlerinde yüzde 4 KDV uygulanacağı belirtildi.

Makarna ve tohum yağlarında KDV’nin 30 Eylül’e kadar yüzde 5 oranında kalacağı, ardından yıl sonuna kadar yüzde 7,5’e çıkarılacağı ve Ocak 2024 itibarıyla yüzde 10’a yükseltileceği ifade edildi.

Düşük gelirli vatandaşlara yönelik elektrik faturalarındaki indirimin 30 Haziran 2025’e kadar, su ve enerji fiyatlarındaki sosyal yardımların ise 31 Aralık 2024’e kadar devam edeceği açıklandı.

Elektrikli araçların satın alınmasını teşvik etmek için verilen desteklerin, doğal gaz ve elektrik kullanımının yoğun olduğu sektörlerdeki yardımların yıl sonuna kadar süreceği belirtildi.

Bu yıl kamu çalışanları için planlanan yüzde 2’lik maaş artışının 1 Ocak’tan itibaren geri dönük olarak uygulanacağı ve özerk yönetimlere ayrılan 2024 yılı bütçelerinin artırılacağı kaydedildi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap