İspanya’daki aşırı sağcı Vox, Orban’ın AP’de kurmaya hazırlandığı gruba katılma kararı aldı

İspanya'nın aşırı sağcı partisi Vox, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın öncülüğünde kurulma aşamasında olan "Avrupa'nın Vatanseverleri" ittifakına katılma kararı aldığını duyurdu.

Yayın: 05.07.2024 - 18:18

42 kez okundu

İspanya’daki aşırı sağcı Vox, Orban’ın AP’de kurmaya hazırlandığı gruba katılma kararı aldı

Vox’un yazılı açıklamasına göre, Brüksel’de aşırı sol, sosyalistler ve halkçıların hakim olduğu mevcut duruma alternatif olarak geniş tabanlı bir katılımla oluşturulan bu yeni ittifaka dahil olacaklarını belirtti.

Vox, Avrupa Parlamentosu’ndaki geçmiş dönemde (2019-2024) üyesi olduğu “Avrupa Muhafazakarları ve Reformistleri” (ERC) grubundan ayrılarak bu adımı attı. Ayrıca, ERC grubunu yöneten İtalya’nın Kardeşleri partisine ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’ye teşekkür etti.

Şu an için Avrupa Parlamentosu’nda 6 parlamenteri bulunan Vox, “Avrupa’nın Vatanseverleri” ittifakına katılarak Macaristan Başbakanı Orban’ın liderliğindeki bu girişime destek veren ülkeler arasında yer alacak.

Macaristan, Avusturya ve Çekya gibi AB karşıtı aşırı sağcı partilerin katıldığı bu yeni ittifak, Avrupa’daki diğer aşırı sağ gruplardan da olumlu yanıtlar almış durumda. Portekiz’den Chega ve İtalya’dan Lig partileri de katılımlarını değerlendireceklerini belirtmişlerdi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap