İsrail, Türkiye’deki tüm diplomatlarını geri çekti

Hamas-İsrail çatışması sırasında Gazze'deki bir hastanenin hedef alınmasının ardından, İsrail güvenlik nedenleriyle Türkiye'deki tüm diplomatlarını geçici bir süreliğine geri çekti.

Yayın: 19.10.2023 - 19:57

67 kez okundu

İsrail, Türkiye’deki tüm diplomatlarını geri çekti

İsrailli diplomatlar, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın aldığı bu karar doğrultusunda Türkiye’ye dönme talimatı aldılar.

Bu kararın Türkiye’ye bir tepki olarak alınmadığı, aksine İsrail’in Gazze’deki gelişmelerle ilgili güvenlik endişeleri nedeniyle alındığı kaynaklar tarafından belirtildi. İsrail, benzer bir kararın Orta Doğu’daki diğer diplomatik misyonlarına da uygulanabileceğini düşünmekteyse de, bu konuda kesin bir teyit henüz yapılmadı.

İsrail’in Türkiye’deki diplomatlarının görevlerine ne zaman geri döneceği konusunda kesin bir takvim henüz belirlenmemiş durumda. Ancak diplomatların Türkiye’ye geri döneceği beklentisi bulunuyor.

Gazze’deki El Ehli Baptist Hastanesi’ne yönelik saldırının ardından Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde İsrail’e karşı protestolar düzenlendi. İstanbul’da İsrail Başkonsolosluğu binası önünde, Ankara’da ise büyükelçilik konutunun yakınlarında protesto eylemleri gerçekleştirildi.

Filistin ve Hamas, bu saldırıyı İsrail’e mal ederken, İsrail ise Gazze’de İslami Cihad adlı ikinci büyük militan grup tarafından atıldığı iddia edilen bir roketin bu patlamaya neden olduğunu ileri sürdü.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanlığı, bu saldırıyı İsrail’in sorumluluğunda gördü. Aynı dönemde Çin’in başkenti Pekin’deki İsrail Büyükelçiliği’nde görev yapan bir kişi bıçaklandı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap