İsviçre’nin güneyinde heyelan ve sel: 4 ölü

İsviçre'nin güneyindeki Valais ve Ticino kantonlarında meydana gelen sel ve heyelanlar, 4 kişinin hayatını kaybetmesine ve 1 kişinin kaybolmasına yol açtı.

Yayın: 01.07.2024 - 11:01

116 kez okundu

İsviçre’nin güneyinde heyelan ve sel: 4 ölü

Hafta sonu boyunca Valais ve Ticino’da etkili olan yoğun yağışlar ve eriyen karlar, bölgede ciddi heyelan ve sel felaketlerine neden oldu.

Ticino kanton polisinin açıklamasına göre, Maggia Vadisi’nde gerçekleşen heyelanda 3 kişi hayatını kaybetti ve 1 kişi kayboldu. Vadiye dair yapılan açıklamada, bir köprünün su altında kaldığı ve bölgede bulunan bir kamp alanındaki kişilerin helikopterle tahliye edildiği belirtildi.

Ayrıca, bölgede düzenlenen yerel bir futbol turnuvasına katılan 300 kişinin de yakında helikopterle tahliye edilmesinin planlandığı ifade edildi.

Valais kantonunda ise şiddetli fırtınaların etkisi devam ederken, polis yetkilileri Saas-Grund bölgesinde daha önce kaybolduğu bildirilen bir kişinin cansız bedenine ulaştıklarını açıkladı.

Her iki kantonda meydana gelen aşırı doğa olayları nedeniyle birçok bina ve araçta maddi hasar oluştu.

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Viola Amherd, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, şiddetli fırtınaların İsviçre’nin birçok bölgesinde büyük hasara yol açtığını ve Ticino’da bazı kişilerin kaybolduğunu belirtti. Amherd, “Durum hala kritik. Lütfen dikkatli olun ve yetkililerin talimatlarını takip edin.” şeklinde konuştu.

İklim değişikliğinin etkisiyle artan şiddetli yağışlar ve kar erimeleri, İsviçre Alplerinin bazı bölgelerinde büyük sel ve ölümcül heyelanlara yol açıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap