İtalya Başbakanı Meloni, AB’nin yeni belirlenen yöneticilerini desteklemediğini açıkladı

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi'nde, Birliğin üst düzey yönetim pozisyonları için önerilen ve seçilen isimleri desteklememe kararı aldığını açıkladı.

Yayın: 28.06.2024 - 09:08

30 kez okundu

İtalya Başbakanı Meloni, AB’nin yeni belirlenen yöneticilerini desteklemediğini açıkladı

Meloni, bu kararını Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin sonuçlarına saygı duymak gerektiği gerekçesiyle aldığını belirtti.

6-9 Haziran tarihleri arasında AB üye ülkelerinde gerçekleştirilen AP seçimlerinin ardından düzenlenen AB Liderler Zirvesi’nde, Meloni’nin tutumu merakla bekleniyordu. Zirve sonrasında, Meloni, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, zirvede tartışılan ve karara bağlanan konulara dair görüşlerini paylaştı.

Zirvede, AB Konseyi Başkanlığı’na eski Portekiz Başbakanı Antonio Costa’nın, AB Komisyonu Başkanlığı’na Ursula von der Leyen’in yeniden seçilmesi ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği’ne Estonya Başbakanı Kaja Kallas’ın atanması önerildi. Meloni, bu önerilere ilişkin, “(Avrupa) Halk Partisi, Sosyalistler ve Liberallerin, Avrupa’nın zirvesindeki yeni isimler için sunduğu öneriler, yöntem ve içerik açısından yanlıştır. Vatandaşlara ve seçim sonuçlarına saygımdan dolayı bu öneriyi desteklememe kararı aldım. İtalya’nın Avrupa’da hak ettiği ağırlığı kazanması için çalışmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Meloni, zirve öncesinde, 26 Haziran’da İtalyan parlamentosunda yaptığı konuşmada, AB’yi önümüzdeki 5 yıl boyunca yönetecek isimlerin belirlenme sürecini ve önerilen adayları sert bir şekilde eleştirmişti. Meloni’nin bu eleştirilerinin ardından, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella da, AB’nin kurucu üyesi olan İtalya’nın göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulamıştı.

Muhalefet partileri ise Meloni ve lideri olduğu sağ koalisyonun İtalya’yı Avrupa’dan izole ettiğini savunarak eleştirilerini dile getirdiler.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap