İtalya’da Etna’dan sonra Stromboli Yanardağı da faaliyete geçti

İtalya'nın güneyinde bulunan aktif yanardağlardan Etna'nın ardından Stromboli'nin de faaliyete geçtiği bildirildi. Bu yanardağların püskürttüğü kül ve lavlar, bulundukları bölgelerde etkisini gösteriyor.

Yayın: 05.07.2024 - 14:13

94 kez okundu

İtalya’da Etna’dan sonra Stromboli Yanardağı da faaliyete geçti

Son günlerde, Sicilya Adası’nda volkanik aktivitelerde artış gözlemlendi. Etna Yanardağı’ndan çıkan lav ve kül püskürmeleri, dün en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra, aynı bölgede yer alan Stromboli Yanardağı’nda da volkanik patlamalar meydana geldi.

Eolie Adaları’nın bir parçası olan Stromboli Adası’ndaki yanardağ, dün yoğun şekilde kül ve lav püskürtmeye başladı. Bu püskürmeler sonucunda lav ve kaya parçalarının denize düştüğü belirtildi. İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV), Stromboli Yanardağı’nın püskürttüğü küllerin yaklaşık 2 kilometre yüksekliğe ulaştığını açıkladı.

Başbakanlık Sivil Savunma Departmanı, X platformundan yaptığı duyuruda, Stromboli’deki yoğun volkanik faaliyet nedeniyle alarm seviyesinin “kırmızı” ile en yüksek düzeye çıkarıldığını bildirdi. Sivil Savunma Genel Müdürü Fabrizio Curcio, adada yaşayanların yanardağın etkilerinden korunması ve durumun izlenmesi amacıyla acil durum operasyon komitesini topladığını belirtti.

Diğer yandan, Etna Yanardağı’ndaki volkanik faaliyetlerin dün gündüz saatlerinde en yüksek seviyeye ulaştığı ve yaklaşık 4,5 kilometre yüksekliğe çıkan kül ve duman bulutunun hava ulaşımını etkilediği kaydedildi. Etna’nın püskürttüğü küllerin Katanya kentine ve Fontanarossa Havalimanı’na ulaşması nedeniyle, bu sabah itibarıyla havalimanında uçuşların tedbir amaçlı durdurulduğu açıklandı.

Sicilya Adası’ndaki Etna Yanardağı 3 bin 300 metre, Stromboli Yanardağı ise deniz seviyesinden 920 metre yüksekliğe sahip. Uzmanlar, coğrafi olarak birbirine yakın olan Etna ve Stromboli yanardağlarının bazı ortak özellikler taşımasına rağmen, volkanik aktivitelerinin temel olarak farklı özelliklere sahip olduğunu ve birbirleriyle bağlantılı olmadığını vurguluyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap