Japonya, Arap Birliği ülkeleriyle yeni ortaklıklar kurarak büyümeyi hedefliyor

Japonya Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanı Saito Ken, ülkesinin Arap Birliği ülkeleriyle yeni ortaklıklar kurarak ekonomik büyüme hedeflediğini açıkladı.

Yayın: 10.07.2024 - 10:44

85 kez okundu

Japonya, Arap Birliği ülkeleriyle yeni ortaklıklar kurarak büyümeyi hedefliyor

Doğu Asya’nın önde gelen ekonomisi Japonya, Arap Birliği ülkeleriyle ekonomik ve endüstriyel işbirliklerini yeniden canlandırmayı amaçlıyor.

Başkent Tokyo’da, Japonya hükümeti ve Japonya Dış Ticaret Örgütü (JETRO) ev sahipliğinde gerçekleştirilen “5. Japonya-Arap Ekonomik Forumu” başladı. Forumda, Suudi Arabistan ve Mısır da dahil olmak üzere Arap Birliği ülkelerinden ve Japonya’dan hükümet ve iş dünyası temsilcileri bir araya geldi.

Japonya Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanı Saito Ken, forumun açılış konuşmasında ülkesinin Arap Birliği ülkeleriyle yeni ortaklıklar kurarak büyümeyi hedeflediğini vurguladı. Saito, forumun amacının “çeşitli alanlarda işbirliği yoluyla Japonya ve Arap ülkeleri arasında barış, istikrar ve refah sağlamak” olduğunu belirtti.

“Tarihi Dostluğa Dayalı Önemli Ortaklar”

Bakan Saito, Japonya ve Arap Birliği ülkelerinin karbonsuzlaştırma, enerji, su, gıda ve yoksulluk gibi küresel sorunlarla mücadelede işbirliğinin önemini vurguladı. Saito, “Japonya ve Arap ülkeleri tarihi dostluğa dayalı önemli ortaklar. Sorunları çözmek için birbirimizin güçlü yönlerinden yararlanma zamanı” dedi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ise enerji dönüşümü ve dijital teknoloji gibi alanlarda karşılıklı işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik ümitli olduğunu belirtti.

Forum kapsamında ticaret, yatırım, bilim ve teknoloji ile yenilenebilir enerji ve dijitalleşme gibi geniş bir yelpazede kamu ve özel sektör temsilcileri bir araya gelecek. 10-11 Temmuz tarihlerinde düzenlenen forum sonunda, mutabakata varılan işbirliği maddelerine yönelik ortak bildirge imzalanması bekleniyor.

Önceki forumlar arasında, Mayıs 2016’da Fas’ın Kazablanka kentinde gerçekleştirilen “4. Japonya-Arap Ekonomik Forumu” ve ilk olarak Aralık 2009’da Tokyo’da düzenlenen forum yer alıyor. Serinin diğer toplantıları ise Aralık 2010’da Tunus’ta ve Aralık 2013’te Tokyo’da gerçekleştirilmişti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap