Kanada’daki eski yatılı kilise okulunda çocuk mezarı olduğu düşünülen yeni yerler bulundu

Yıllar önce Manitoba eyaletinde bulunan bir eski yatılı kilise okulunun sahasında gerçekleştirilen radar çalışmaları, yeni yeraltı tespitlerinde çocuk mezarlarının varlığını ortaya çıkardı.

Yayın: 04.07.2024 - 13:01

41 kez okundu

Kanada’daki eski yatılı kilise okulunda çocuk mezarı olduğu düşünülen yeni yerler bulundu

CBC News’un raporuna göre, Yerli Halk Topluluğu tarafından yapılan açıklamaya göre, bölgedeki eski bir yatılı okul sahasında yapılan radar incelemeleri, 150 farklı anomali tespit etti ve bunların 59’unun işaretlenmemiş çocuk mezarı olabileceği düşünülüyor.

Pimicikamak Cree Ulusu Başkanı David Monias, tespit edilen anomalilerin kaçının gerçekten mezar olduğunun araştırılması gerektiğini vurgulayarak, “Bu yüksek sayıda anomali bulmak şok edici. Bu durum, kayıp çocukları akla getiriyor.” dedi.

Monias ayrıca, Katolik Kilisesi tarafından yönetilen ve 1912-1969 yılları arasında Manitoba’daki yerli çocuklara eğitim veren Aziz Joseph Yatılı Okulu yakınlarında 2 yıl önce başlatılan radar çalışmalarında, araştırmacıların okulda 85 çocuğun ölümünü tespit ettiğini hatırlattı.

Okulun 1 kilometre uzağında ise 37 farklı anomali saptandığını belirten Monias, soruşturmanın ilerlemesi için yardım talep ettiklerini dile getirdi.

Bu olay, Kanada’da yıllar boyunca 139 yatılı kilise okulunda yaşanan trajedilere dair Kanada Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu tarafından sağlanan verilere dayanıyor. Bu okullar, faaliyet gösterdikleri dönemlerde 150 binden fazla yerli çocuğun ailelerinden zorla koparılarak alıkonuldukları yerler olarak biliniyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap