Kıbrıs Türk Memur-Sen, Kosova’da yapılan UAESEB Temsilciler Kurulu toplantısına katıldı

Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen), Kosova'da düzenlenen Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği (UAESEB) Temsilciler Kurulu toplantısına katıldı.

Yayın: 28.06.2024 - 13:12

22 kez okundu

Kıbrıs Türk Memur-Sen, Kosova’da yapılan UAESEB Temsilciler Kurulu toplantısına katıldı

Bu yıl 24-27 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen 16. toplantıya, Türk Eğitim-Sen, Azerbaycan Tahsil İşçileri Azad Hemkarlar İttifakı, Kuzey Makedonya Ufuk Derneği ve ev sahibi Kosova Öğretmenler Derneği yöneticileri de katılım gösterdi.

Toplantıda alınan tavsiye kararları arasında Türk dünyası arasında eğitim koordinasyon ajansı kurulması, müfredat güncellemelerinin yapılması, Türk Dili Müzesi ile Türk Dünyası Açık Araştırmacı ve Katılımcı Veri Bankası oluşturulması, beyin göçünün önlenmesi gibi konular yer aldı.

Ayrıca KKTC’ye yönelik alınan kararlar arasında, 1974 Mutlu Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü vesilesiyle “50. yılında Kıbrıs Barış Harekatı – Alternatif bakış açılarıyla Türk tarihindeki yeri” başlıklı bir konferans düzenlenmesi de bulunmaktadır.

Konuk heyetler, Türkiye Cumhuriyeti Pristine Büyükelçisi Tunç Angılı’ya, Mamuşa Belediye Başkanı Abdül Hadi Krasniç’e, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Başkonsolosu Celal Doğan’a ve Kosova Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Fikrim Damko’ya nezaket ziyaretlerinde bulundular.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap