Ada’ya “Spagetti Kaburga” ile gelen lezzet

Güzelyurt’a gelerek şeflik yapmaya başlayan ve Meksika yemeklerini adaya taşıyan baş şef Harun Canay KıbrısHaber’e hikayesini anlattı.

Ada’ya “Spagetti Kaburga” ile gelen lezzet

Kıbrıs Haber Özel 

  Her şeyin 11 yıl önce başladığını ve bir uçak hostesine aşık olmasıyla Meksika’da kaldığını ardından orada kurslara gidip eğitimler alarak dersler verdiğini, Türk yemeklerini de tanıttığını ifade etti. Bugün ise Güzelyurt’ta en meşhur yemeği olan kaburga spagettiyi ada halkına sevdirmeyi başardığını söyledi.

   Abisinin Güzelyurt’ta açtığı restoranın başına geçmesi için kendisini KKTC’ye çağırdığını anlatan Harun şef, Meksika lezzetlerinin Güzelyurt’a kadar taşıdıklarını ve 2 bin çeşit tabağa kadar yemek yapabildiğini ifade etti.

   Bir çok yerden iş teklifleri almasına rağmen abisinin mekânı dışında çalışmanın yanlış olduğunu düşündüğü için Güzelyut’taki Hoş Sohbet Restoran’ı seçtiğini ifade eden Canay, Meksika’dan KKTC’ye abisine destek olmaya geldiğini söyledi.

   İşlerin şu anda pandemi nedeniyle düşük olduğunu pandemi öncesi restoran dışına kadar masalar koyduklarını belirten Canay, “İnsanlar biraz çekiniyor. Ekonomi de dönmediği için vatandaşlar bütçelerinde haklı olarak kısıtlamaya gidiyorlar” dedi.

   Şef Harun Canay, Meksika’da okullara ve kurslara gitmeye başladığını bir televizyon şirketinde de çalışarak kurslar verdiğini dört yıl üniversitenin ardından iki yıl da ekstra şef eğitimi gördüğünü ve lisanslarını tamamladığını anlattı Canay, Meksika’da steak ve marinasyon üzerine çok sayıda kurslar aldığını kaydetti.Ayrıca, Pepsi’nin Meksika acenteliği ve bir reklam şirketinde baş aşçılık yaptığını ifade eden Harun Canay, creative olarak kurslar da aldığını söyledi.

   Yeni menü çıkarma yanında gastronomi eğitimleri, tabak dekorasyonları, salatalar, büfe, açık büfe, çok iyi Arjantin ve Brezilyalı şeflerden et üzerine  bilgiler ve sertifikalar aldığını kaydeden Şef Harun Canay, abisinin ısrarı üzerine Meksika’dan Güzelyurt’a Hoş Sohbet Restoran’a gelerek işe başladığını belirtti. Pandemi nedeniyle işlerin çok düştüğünü ifade eden Harun Canay, ancak buna rağmen ülkenin dört bir yanından insanların kaburga ve değişik lezzetler tatmak için restorana geldiklerini de kaydetti.

   Steak üzerine her şeyi yaptığını anlatan Canay, Teksas, Dallas, New York, Tea Born, Corozonderes yemekleri yanında çok meşhur bir Brezilya eti Pikanya emeğini de şiddetle tavsiye ettiğini belirtti.

“Spagetti kaburga” çok tutuldu

   Adada spagetti kaburganın (Costia De Spagetti) Kıbrıs’ta çok tutulduğunu ve menüde kaburga spagettisi olarak geçtiğini ifade eden Harun şef, 18 saat marine edilen etin 11 saat de fırında kaldığını, hazırlanan yemeği spagetti gibi çatalla yendiğini ifade ederek, “Yaklaşık sekiz kiloluk kaburgalara fırınlama yapıyoruz. Fırından çıktığında arada kemiği oynatmanız yetiyor. Ayni tabağı Türkiye’de Nusret yapıyor. Onlar çok profesyonel fırınlarda yapıyor. Biz kendi sistemimizle yapıyoruz. Ama, bir çoğunun bizim yaptığımız eti daha lezzetli olduğunu ifade ediyor. Et hem sulu hem de lezzetlidir. Çiğnemenize bile gerek kalmıyor. Yaşlılarımız bile bunu rahatlıkla yiyebiliyor” dedi.

  

Etlerin krallarının olduğu yerdeydim

   Ülkelere göre etlerde lezzet fark olduğunun da altını çizen Canay, Meksika’da Sonoro’da adeta tabiri caiz ise etlerin krallarının olduğu yerde çalıştığını kaydederek, “Buradaki et ile Meksika’daki et çok farklı oluyor. Mangal etleri yani İspanyolcada mangala asado deniyor. Mangal etlerinin en meşhur olanları Brezilya ile Arjantin’dir. Arjantin ette birinci sırada gelir. Brezilya ve Arjantin şeflerim bana sağ olsunlar bütün sırlarını gösterdiler. Çok çeşit kalem var ama pandemiden dolayı yapamıyorum. Ancak, kaurgayı yiyen pişman olmaz” dedi.

    

Kaburga’yı bir de benim stilimde yiyin

   Yaptığı kaburga stilini şu anda Türkiye’de de yapan olmadığını anlatan Canay, “Onlar normal fırında kaburga yapıyorlar ben değişik ıslak marina sistemi öğrettiler onu yapıyorum. Bizim hem yaşlandırılmış etimiz var hem de kuru ve yaş yaşlandırma var” dedi.

   Geçtiğimiz haftalarda Latin Amerika’dan Bolivya, Arjantin, Brezilya Meksika ve Uruguaylı 20 kişilik bir gurubu restoranlarına geldiğini kaydeden Canay, onlara Latin Amerika’da çok meşhur olan badem soslu tavuk yaptığını ve çok beğendiklerini söyledi.

  

Zırh Adana kebabımız çok güzel

Yeğeni olan Batuhan Canay’ın çok güzel Adana zırhı çektiğini de kaydeden Harun Canay, restoranda ayrıca pide çeşitlerinin yanında pizzaların, tavuk dolmalarının da çok iyi olduğunu ifade eden Canay, “Kompe kuzu kafes, fırında komple kuzu but, tavuk et ve ciğer şişlerimiz de mevcuttur. Mezelerimizde de iddialıyız. Körü soslu tavuklarımız da vardır” dedi. Meksika’da Türk Konsolosluğunun görevlendirdiği bir üniversitede kurslar verdiğini de anlatan Canay, Meksikalı öğrencilere Türk mutfağını tanıttığını söyledi

Bir çok ödülleri olduğunu ifade eden CAnay, Meksika’da 700 şefin yer aldığı yarışmada baş şeflik olan Tele Viza’yı kazandığını menüde de Tosya Piliç, incik ve meşhur fırında sütlaç tatlısının yer aldığını belirtti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner16

banner18