Akın Manga: "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutlarız"

Akın Manga: "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutlarız"
banner22

                                 Memur-Sen olarak Çocuk Hakları Günü’ne ilişkin basın açıklamamız.

    BM tarafından 20 Kasım 1989 yılında kabul edilen Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ülkemizde 1996 yılında kabul edilerek yürürlüğe girmiştir.

   Çocuklarımızın haklarına dair bugünde, gerek uluslararası ve gerekse ulusal hukukta yer alan Çocuk Hakları, çocukların gelişimine dair insan hakları olup, çocuk istismarının önlenmesi, oyun ve dinlenilme hakkı, yaşam hakkı, ayrımcılık yasağı, işkence yasağı, isim ve vatandaşlık,  çocuğun kimliğinin korunma hakkı, çocuğun görüşü, çocuk işçiliğinin önlenmesi, düşünce açıklama ve bilgi alma hakkı gibi hakları bünyesinde barındırdığını bir kez daha önemle hatırlatırız.

    Özellikle çocukların okula gitmelerine, akranlarıyla vakit geçirmelerine, oyun oynamalarına ve boş zamanlarını değerlendirmelerine engel olan, çocuk işçiliğinin önüne geçilmesi ve ülkemizde 1999 yılında kabul edilen Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) en kötü biçimlerde çocuk işçiliği hakkında sözleşme hükümlerine uyulması konusunda hassasiyetimizi vurgulamak isteriz. Geleceğimiz olan çocuklarımıza karşı, maddi ve manevi her tür şiddete, şiddetle karşıyız.

    Çocukların haklarını zedelemeye ve ihlal etmeye yönelik her türlü uygulamanın karşısında olduğumuzu belirtir,ve tüm çocuklarımızın 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutlarız.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20