Alagadi’de kum zambaklarına kıydılar!

Ülkemiz kıyılarında yetişen nadir zambak türlerinden biri olan, koruma altında olduğu için koparılıp taşınması suç olan 'Kum Zambağı' bu kez Alagadi sahilinde kendini bilmez kişiler tarafından koparıldı!

Alagadi’de kum zambaklarına kıydılar!
banner22

Ülkemiz kıyılarında nadir olarak yetişen bu değerli bitkinin tahribat görmesini engelleyebilmek adına halkın bilinçlenmesi için uyarı ve bilgilendirme panolarının hazırlanmış ve Kum Zambağının bulunduğu alanlara dikilmiştir. Doğa sever duyarlı vatandaş Hamide Güzen tarafından fotoğraflanan koparılmış ve kumsala atılmış kum zambaklarının hemen ilerisinde Çevre Koruma Dairesi tarafından yerleştirilmiş yasaktır tabelası ise görenleri hayrrete düşürdü.

Kum zambakları, tüm Akdeniz ülkelerinde ve Karadenizin güney kıyılarında yetişir. Denize birkaç metre uzaklıkta olan bölgeleri seçerler genellikle. 10-15 santim boylarındadır. Dipten çıkan uzun mızrağı andıran 30-40 santim boyuna ulaşabilen yapraklarını kışın dökmez. Çok yıllık bir bitkidir. Bütün yıl plaj kumlarının altında beklerler ve yaz ortasında çok hızlı bir gelişmeyle çiçeklerini açarlar. Kum zambaklarının çiçek açma zamanı iklime ve hava şartlarına göre genel olarak yaz ortasından itibaren, sonbahar başına kadar olabilmektedir. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü ülkemizde genellikle yaz sonunda çok hoş kokulu çiçek açarlar.

Kum Zambağı (Pancratium maritimum), 18/2012 Sayılı Çevre Yasası’nın 48(1) Maddesine “Flora, Fauna türleri ve Yaban Kuşlarının Korunması Tüzüğü”ne Göre koruma altında olan bitki türlerinden biri olup kasten koparılması, toplanması, yok edilmesi, sahip olunması, takas edilmesi veya satılması yasaktır. Yasaya aykırı hareket etmenin cezası Asgari Ücretin ¼ ü kadar para cezası uygulanır.

Kaynak: Yeşil Kıbrıs

//yesilkibris.com/alagadide-kum-zambaklarina-kiydilar/

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2021, 23:40

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20