Alioğlu: Girdi maliyetleri üreticinin belini kırıyor!

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, KIBRIS HABER’e değerlendirmelerde bulundu.

Alioğlu: Girdi maliyetleri üreticinin belini kırıyor!
banner22

Kıbrıs Haber Özel/ Nurgül ECE

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, KIBRIS HABER’e değerlendirmelerde bulundu, narenciyenin içinde bulunduğu durumu ile ilgili şu sözleri kaydetti

Ali Alioğlu şu sözleri kaydetti:

“Kitle toplantısı düzenlendi”

Köylerimizde kitle toplantısı gerçekleştirildi. Köylerde gerçekleşen kitle toplantılarında ele alınan yol haritası ile değerlendirmelerde bulunuldu.Toplantıda maliyetler ve geçen seneki fiyatlar ile ilgili görüşmeler sağlandı.

Geçen sene dünya genelinde sıcaklardan kaynaklı ve korona virüs dolayısıyla Temmuz ayının başında talep artışıyla alımlar başlamıştı. Arızında az olmasıyla fiyatlar iyi noktadaydı.

“Kasım ayının ortasındayız ve fiyat belirlenmedi”

Bu sene olumsuz tablo ile karşı karşıya geldik. Kasım ayının ortasına gelmemize rağmen herhangi fiyat belirlenmedi. Ürünlerden hiçbiri şu an satılmamaktadır. Bunun ile ilgili hızlı çalışma yaptık.

“Başbakanlıkta toplantı gerçekleşti”

Alioğlu, Kitle toplantısı sonrasında Başbakan Faiz Sucuoğlu toplantı gerçekleştirildi. Sucuoğlu ile temasa geçtik. Başbakanlık’ta gerçekleşen toplantıda: Üreticinin taleplerini dile getirdik, üreticinin istek ve taleplerini aktardık.

Cypfruvex yapısını ve yeni yapılan fabrikanın katkılarıyla yeni girişimler yeni piyasalar ve pazar konuları tartışıldı. Başbakandan aldığımız bilgiler doğrultusunda ihracat teşvikleri dağılımı konusunda uzlaşma sağlandı. İhracatçı grupların ülkemize gelmeleri gerektiğini ve rekabetin aynı oranda artması gerektiğini konuştuk.

“Tarım bakanının iyi çalışmaları yönünde bize umut olacağına inanıyoruz”

Ali Alioğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile toplantı gerçekleştirdik.Tarım bakanı ile ilgili durum değerlendirilmesi ve analizi yapıldı. Cypfruvex kurumu piyasa ve pazar arayışlarını sürdürdüğünü ve potansiyel yakaladığını, rekabetin aynı anda artması ile ilgili toplantı gerçekleştirildi. Türkiye Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı ile yapılan iştiraler doğrultusunda iki, üç tane pazarın ülkemize yönlendirildiği, görüşme aşamasında olduğu ve yüksek ihtimalle rekortenin alınacağı doğrultusunda bilgiler aktarıldı.

“İhracat teşviklerininin ülkemize gelmesi gerekiyor”

Alioğlu,”İkinci toplantı ise Narenciye Kombinasyon Kurulu ile gerçekleştirildi. Gerek Tarım Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Devlet Planlama Örgütü ve ihracatçılar arasında geçen toplantıdır. Devletin elinde olan Cypfruvex kuruluşunun yapısını, yeni yapılan fabrikanın katkılarıyla yeni girişimler pazarlar tartışıldı. İhracat teşviklerini bu ülkeye gelmesi gerektiğini ve anlattık.

“Birçok girişimci ile Rusya’da pazar arayışı yapılacak”

Narenciye Koordinasyon Kurulu ile gerçekleşen toplantıda: Pazar arayışlarının sürdüğünü ve Türkiye’de ki birçok işletme ile girişimde bulunulacağı ve Rusya’da pazar arayışı yakalanacağını bunun için çalışmalar yapılacağını aktardı.

“Maliyetlerin yukarıya çıkması üreticiyi memnun etmiyor”

Üreticinin maliyetlerinin dövize endeksli oluşundan kaynaklı maliyetler devamlı yukarı çıkıyor. Maliyetlerin üreticiyi yukarıya çıkması memnun etmiyor. Üretici masrafını karşılamak istiyor. İhracatçı grubu bu sene daha temkinli ve zamanı gelmeden fiyat açıklaması yapmak istemiyor.

Geçen seneki narenciye rekortesinde %20-30 oranında artışın olduğu gerçektir. Bu sene yüz bin tona yakın lokomotif sektör olan King Mandora ve Valensiya mandalina çeşidinin yüz bin tonun üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Bu rakamı piyasadan kaldırmak gerekiyor. Narenciyenin iç ve dış piyasadan kaldırılması gerekiyor. KKTC narenciyesi %95’i yurtdışı ve 3.dünya ülkeleri değerlendirilir. Şu an net fiyat yoktur. Dış piyasalardan gelecek olan taleplere göre fiyatlar belirlenecektir. 2021-2022 hasat dönemi için Mandora (King) mandalina çeşidi için üreticinin beklentisi var. Ürün satışı almayan ihracatçının, tedirginliği üreticide endişe yaratıyor. Üreticilere bilgilendirmeler yapıyoruz.

Dışa bağımlığı olmamız ve dövize endeksli oluşumuz üreticinin belini kırıyor”

“Açıklanacak olan rakamlar geçen seneki rakamların çevresinde veya üstünde olması gerektiğine inanıyoruz”

Geçen sene Mandora (King) ürününe 2.350 fiyatı belirlenmişti.

2021- 2022 hasat dönemi ürünleri için beklenen rakam geçen seneki rakamlar etrafında veya üstünde olması gerektiğine inanıyoruz. Üretici yapmış olduğu maliyetlerin karşılanması ve dövize endeksli oluşundan kaynaklı dışa bağımlı olması sıkıntı yaşamaktadır. Açıklanacak olan rakamların geçen seneki rakamların çevresinde veya üstünde olması gerektiğine inanıyoruz. Üretici emeğinin karşılığını alarak, bir sonraki sene mutlu ve huzurlu üretimine devam etmek istiyor.

Kıbrıs’ta dünyanın en pahalı elektriğini ödüyoruz. İlaç ve gübrenin yurt dışından gelmesi ve dövize endeksli olması aksaklıklara neden olmaktadır. Bu sıkıntılar kalite ve rekorteye etki etmektedir. Bu durumlar üreticinin belini kırıyor. Üretimde eksikliklere neden oluyor.

“Üstü açık fabrika”

Tarım üstü açık fabrikadır. Tarım dünyanın en büyük kumarıdır. Bir şeyi ekersiniz ve ne kadara satacağınızı bilmezsiniz. Günün sonunda zarar edeceğinizi biliyorsanız mahsulü alıp: şanslı iseniz ürününüzü satarsınız veya zararınızı çıkarırsınız.

“Narenciye ve sulu tarım üretim fazlalığı değil; Bir ihraç ürünüdür”

“Narenciye ürünlerinin en %70’nin yurt dışında pazarlanıp değerlendirilmesi gerekir”

İç piyasa çok önemli en ucuz ürün narenciye ürünüdür. Diğer ürünlerin kilosu 20 TL ve yukarısıdır. Bu yüzden narenciye ürününe talep yoğundur. Narenciye C vitaminidir. Bu ürünün %70’nin yurt dışında değerlendirilmesi gerekir. Ülkede bu ürünün ülkede tüketilmesi zor. Yurt dışında olası bir satış olmazsa üreticiyi zor durumda bırakır.

“Kriz olsa da tarım vazgeçilmez bir sektördür”

Dünya genelinde ekonomik kriz yaşıyoruz. Bunu fırsata çevirmek ülkeyi yönetenlerin elindedir. İnsanlık çoğalmaya devam ettikçe üretimin yapılması gerekmektedir. KKTC turizm ve eğitim ülkesi olmakla birlikte tarım ülkesidir; Bu yüzden üretime devam edeceğiz.2021- 2021 hasat döneminde önümüzü açık ve aydınlık görmek istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2021, 00:38

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20