Arıkan: Bir toplum üretebilirse var olabilir

Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekili Adayı Özgür Arıkan, Kıbrıs Haber Yazı İşleri Müdürü Gizem Özgeç’in sorularını yanıtladı.

Arıkan: Bir toplum üretebilirse var olabilir
banner22

Kıbrıs Haber Özel

“YOLA, ÇOCUKLARIMIZ İÇİN ÇIKTIK…”

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili adayı Özgür Arıkan, “Zor zamanlardan geçiyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi hem pandemi hem de ekonomik zorluklar yaşıyoruz. Bu zorlukları elimizden gelenin en iyisini yaparak, çocuklarımız için, aşmak zorundayız. Belki pandemiye engel olamayız, ancak önlem alabiliriz, belki Türk Lirasının değer kaybını önleyemeyiz, ancak ayakta kalabilmek için önlemler alabiliriz. Bütün bunları çocuklarımızın geleceği için yapmak zorundayız.

Çocuklarımız için, en iyisini yapabileceğimize içtenlikle inanıyorum. Bu yüzden, üzerimize düşen görevleri yapabilmek için, eğitimden sağlığa, üretimden ekonomiye, kamudan özel sektöre kadar yapılan doğru çalışmaları daha ileriye taşımak, olmayanları ise en iyi şekilde yapabilmek adına çözüm önerilerimiz ve projelerimizle birlikte aday oldum” dedi.

Arıkan, “Yıllardır kamu ile iç içeyim ve kamuda yapılan yanlışlıkları iyi biliyorum. Vatandaşımızın hangi sıkıntıları çektiğini gören biriyim ve düzeltilmesi gereken noktaları biliyorum. Bunları, ekibim ile birlikte analizler yaparak, nasıl düzelmesi gerektiği noktalarında çözüm önerileri hazırlamaya devam ediyoruz. Bunların bazıları için yasal düzenlemeler gerekmektedir. Bunlar için, ekibimizdeki hukukçu arkadaşlar çalışmalarına devam etmektedir” ifadelerini kullandı. Arıkan devamla, “Beyin göçünün önlenmesi, yurt dışına göç eden çocuklarımızın geri gelmesi için nelerin yapılması gerektiği çalışmalarının halen devam ettiğini, bunlar için en önemli etkenlerden birinin yatırımlar olduğunu” belirtti.

“EĞİTİM SİSTEMİNİ GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ…”

Özgür Arıkan, eğitim sistemine de değinerek, “Çocuklarımızın en önemli gelişim aracı olan okullarımızın yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Özellikle zorunlu eğitim çağındaki çocuklarımızın daha düzgün şartlarda eğitim alabilmesi için gerekli projeleri üretmeye gayret gösteriyoruz. Mevcut düzende, tüm ilgili paydaşların ellerinden gelenin en iyisini yaptığı noktasında hiçbir şüphem yoktur. Ancak onların önlerini açacak, onlara daha fazla üretim fırsatı verecek doneleri onlara sağlamamız gerekmektedir. Ayrıca, Yüksek öğretimde de eğitim kalitemiz yükseltilmelidir. Mevcut üniversitelerimizin altyapılarının daha güçlü hale gelebilmesi ve AR-GE yatırımları yapabilmeleri için destek ve / veya teşvik verilmelidir” dedi.

“ÜRETMEMİZ ŞART…”

Arıkan ayrıca, KKTC için üretimin önemine değinerek, “Üretim yapmamız gerekmektedir. Bir toplum üretebilirse var olabilmektedir. Özellikle tarımsal üretim için çalışmalar yapmaktayız. Çalışmalarımızı tamamladığımız zaman, üretimle ilgili projelerimizi ilgili paydaşlarla paylaşacağız” ifadelerine de yer verdi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20