Arıklı anket sonuçlarını paylaştı

YDP lideri Erhan Arıklı, "Ocak çok geç" dedi ve Cumhurbaşkanı Tatar'ın Aralık için seçim tarihini belirlemesi çağrısı yaptı. Arıklı, oy oranını ve vekil hedeflerini de açıkladı.

Arıklı anket sonuçlarını paylaştı
banner22

Ulusal Birlik Partisi’nin  (UBP) 22’nci Olağan Genel Kurultayı’nın açılışına konuk olan Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a bir kez daha erken seçimi belirleme çağrısı yaptı.

Kurultaydan ayrılırken MYH Haber’in sorularını yanıtlayan Arıklı, yeni bir hükümet arayışı yerine derhal erken seçim tarihinin belirlenmesini istedi.

"ARALIK'TA SEÇİME GİDELİM"

“Bu saatten sonra yeni bir hükümet olmaz, hiçbir siyasi parti de elini taşın altına koymaz. Boşuna vakit kaybetmeyelim. Gelin bir an evvel Aralık ayı içerisinde bu seçimi bitirelim. Büyük ihtimalle de öyle olacak.” diyen Arıklı, farklı hükümet modellerine de karşı çıktı:

“Teknokrat hükümet olmaz. Diğer siyasi parti başkanlarıyla konuştum. Hiçbiri bu işin içine girmiyor. Hepsi erken seçimden yanalar.”

"CUMHURBAŞKANI ERKEN SEÇİM TARİHİNİ BELİRLESİN"

YDP lideri, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın işaret ettiği 9 Ocak tarihinin de geç olduğunu söyledi:

“9 Ocak olmaz. Aralık’ta seçimi bitirmemiz gerekiyor. Kıbrıs Türkünün faydasınadır. Çünkü Ocak ya da Şubat’a sarkarsa bir 2022’yi de kaybederiz. Bu halka bu zulmü yapmaya kimsenin hakkı yok. O açıdan sayın Cumhurbaşkanı’na söylüyorum. Mutlak suretle Pazartesi ya da Salı günü seçim tarihini açıklamalıdır. Anayasa’nın *88’e 2’nci maddesi Cumhurbaşkanına bu seçim tarihini belirleme yetkisi veriyor. Öyle iki ay falan uzatmaya da gerek yok. Sayın Cumhurbaşkanı lütfen Anayasa’yı bir kez daha okusun ve yorumlatsın.”

"UBP DIŞINDAKİ TÜM PARTİLER ERKEN SEÇİM İSTİYOR"

5 partinin de erken seçim istediğini kaydeden Arıklı, şöyle devam etti:

“UBP dışındaki hiçbir siyasi parti de yeni bir hükümet formülünde yoklar. Peki öyleyse neyi bekleyeceksiniz? Bu halka daha fazla işkence çektirmenin anlamı yok. Bu otorite boşluğunu KKTC kaldıramaz. Bunun bedelini ağır öderiz.”

"OY ORANIMIZ YÜZDE 16.5 ÇIKTI"

Erhan Arıklı, beklenen seçimdeki hedeflerini ve oy oranlarını da paylaştı:

“10 ila 15 arası vekil çıkarma hedefimiz var. Yapılan anketlerde yüzde 16.5 çıktık. Onun karşılığı da 10 milletvekili eder.”

* 88'inci maddenin 2'nci fıkrası

Erhan Arıklı'nın işaret ettiği KKTC Anayasası'nın "Cumhuriyet Meclisi Seçimlerinin Yenilenmesi"ni düzenleyen 88'inci maddenin 2'nci fıkrası şöyle:

"Cumhurbaşkanı, bu Anayasanın 106. maddesinin (2). fıkrası kurallarına uygun olarak, altmış günlük süre içinde cumhuriyet Meclisi çoğunluğuna dayalı bir Bakanlar Kurulunun atanmasına olanak bulunmaması halinde, Cumhuriyet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar verebilir."

Kaynak: MYK Kıbrıs

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2021, 17:24

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20