Arıklı: Bakanlığın devreye girmesi gerekiyor

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, tüp gaz tedarikçi firmalar ile ilgili şu sözlere yer verdi:

Arıklı: Bakanlığın devreye girmesi gerekiyor
banner22

Arıklı'nın paylaşımı şu şekilde:


"Ülkemize Akaryakıt ve Gaz getiren 2 tedarikçi firma vardır. Bunların ikisi de özeldir. Bu iki firma piyasada tekel oluşturmuş durumdaydı ve gaz fiyatlarını istedikleri gibi belirleyebiliyorlardı.
Biz bunun yanlış olduğunu Tüpgaz gibi bir ehemmiyetli bir emtianın fiyatının 2 firmanın insafına bırakılmayacağı düşüncesi ile 19.1.2021 tarihinde Tüpgazı Denetimli Mal olarak ilan ettik ve Devlet olarak gaz fiyatlarını bizim belirleyeceğimizi söyledik.
Bakanlık olarak tüpgazın uluslararası satış fiyatını da gözönünde bulundurarak gerek tedarikçi gerek dağıtıcı ve gerekse marketlere kendi aralarında paylaşmaları kaydı ile 15 lira pay bıraktık.
Tedarikçi 2 firma ve Dağıtım firmaları başlangıçta marketlere 3.5 TL kar bırakırken zaman içinde bu payı 1 TL'ye düşürdüler. Marketlerde bunun üzerine Tüpgaz satmaktan vazgeçmeye başladı. Çünkü özellikle kredi kartı satışlarında ödedikleri komisyon elde ettikleri kardan daha fazla idi.
Bugün gelinen krizin ana nedeni bu 15 TL'lik karı Tedarikçi ve Dağıtıcı firmaların kendi aralarında paylaşmak istemeleri ve Marketçileri gaz pazarından dışlamak istemeleridir. Dağıtıcı firmalar zaten resimde görüldüğü gibi telefonla sipariş alıp, ekstradan servis parası almak istemelerinden kaynaklanıyor.
Burada Bakanlığın devreye girerek bir hakem rolü oynaması gerekiyor..."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20