Bir ibibik daha, ökse ile yakalandı!

Bir ibibik daha, ökse ile yakalandı!
banner22

5 Eylül 2021 Pazar günü 1190 Yaban Hayat Destek Hattı’na gelen ihbarla Mağusa Tuzla bölgesindeki olay yerine ulaşan DoğaPark ekipleri ibibik kuşunun yasadışı bir av tekniği olan ökse ile göğüs bölgesindeki tüyleriyle tamamen yapışarak tutulduğunu tespit edildi. 

Doğa Park tarafından yapılan açıklamada, ''yapılan ilk müdahale sonrası, ökseden ayrılan kuşun göğüs bölgesinde yara oluştuğu ve tüylerinin büyük kısmını kaybettiği belirlendi. Gerekli kontrol ve tedavisi gerçekleştirilen ibibik şu an itibarıyla sağlıklı olsa da tüylerinden yoksun olduğu için uzun mesafe uçabilmesi ve göç edebilmesi olanaksızdır.'' ifadeleri kullanıldı.

İbibik (Upupa epops), Gökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımının, 30 santimetreyi geçmeyen uzun yay biçiminde gagası olan ve kısa kanatlı olduğu için tüyleri uçmasında hayati bir öneme sahip olan bir kuştur. Turuncu-kahverengi tüylere sahip olan bu kuş, ne yazık ki ülkemizdeki yasa dışı bir yöntem olarak av amaçılı kullanılan ökselerin en çok zarar verdiği kuşlar arasında yer almaktadır.

Yapışkan mikşa (ökse) çubukları kurmak Av ve Yaban Hayatının Korunması Yasası kapsamında da suç olmasına rağmen ne yazık ki yasa dışı bir şekilde kendini bilmez kişiler tarafından kullanılmaya ve yaban kuşlarına zarar vermeye devam ediyor.

KAYNAK: YEŞİL KIBRIS

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20