“Bu yola beraber çıktık, beraber başaracağız”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Lefke Belediye Başkanı Kaya ve sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi

“Bu yola beraber çıktık, beraber başaracağız”
banner22

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu,  2017’de Lefke Belediyesi ve sivil toplum örgütleri ile başlatmış oldukları İmar Planı’nın son aşamasına gelindiğini ve yine beraber çalışarak sonlandıracaklarını kaydetti. Ataoğlu, “Bu yola beraber çıktık, beraber başaracağız” dedi.

Ataoğlu, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ve Lefke Bölgesi Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) Platformu altında birleşen sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi.

Toplantıda, CMC maden atıkları, hava kirliliği ölçümü, Lefke Maden Müzesi, Lefke İmar Planı ve yapılması planlanan İleri Yaş Yaşam Merkezi konuları ele alındı. Ataoğlu ve temsilciler, son durum değerlendirmesi yaparak, atılacak atımları görüştü.

- Kaya, talepleri dile getirdi

Toplantıda ilk olarak sözü olan Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Bakan Ataoğlu’nun Lefke bölgesine gösterdiği ilgiden dolayı teşekkürlerini sunarak, iyi bir diyalog çerçevesinde çalışmalarını yürüttüklerini söyledi ve çalışmaların artması talebinde bulundu.

Kaya, özellikle imar planı ve maden müzesi başta olmak üzere, bölge projeleri ve talepleri hakkında bilgiler aktararak, özellikle pandemi sonrasında turizm gelirlerinin yeterli olmadığını, bu konuda çalışmaların yürütülmesi gerektiğine dikkat çekti.

- Ataoğlu: “CMC ile ilgili burada alınacak karar doğrultusunda ilerleyeceğiz”

Bakan Ataoğlu ise, burada yaptığı konuşmada,  2016 yılında ilk göreve geldiklerinde, bölgelere yönelik neler yapılabileceği konusunda bir çalışma başlattıklarını, 2017 yılında İmar Planı’nı Belediye Başkanı ve sivil toplum yetkilileriyle hep beraber başlattıklarını ve şu an gelinen son aşamada süreci yine hep birlikte sonuçlandıracaklarını belirtti.  

CMC ile ilgili gelen talepler hakkında da konuşan Ataoğlu, çıkılan ihale sonucunda Çukurova Üniversitesi'nin bir rapor hazırladığı ve bu raporun paylaşıldığını, sürece nasıl devam edileceği konusunda da bu toplantıda alınacak karar doğrultusunda ilerleyeceklerini kaydetti.

Ataoğlu, hava kalitesi ölçümüne dair talepleri de değerlendirdiklerini ve bölgede en verimli noktanın belirlenmesinin ardından hava kalitesi ölçüm cihazının 3 aylık periyotlarla bölgede kullanılacağını bildirdi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20