Dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 7 bin 149 TL!

KTAMS , 4 kişilik bir aile için 31 Mart itibariyle açlık sınırının 7 bin 149 TL olarak hesaplandığını açıkladı. Sendika, açlık sınırıyla asgari ücret arasındaki farkın 1059 TL'ye çıktığı belirtti.

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 7 bin 149 TL!
banner22

KTAMS, 31 Mart 2022 itibariyle dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 7 bin 149 TL olduğunu hesapladı.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) açlık sınırıyla ilgili yazılı açıklamada bulundu, mevcut asgari ücretle açlık sınırı arasındaki farkın bin 59 TL olduğunu açıkladı.

Tablolar aracılığıyla, cinsiyetlerine ve yaşlarına göre farklı kesimlerin zorunlu harcamalarına yer verilen açıklamada, 31 Mart tarihi itibariyle dört kişilik bir ailenin beslenmesi için gerekli olan kalıplarla 7 bin 149 TL olduğu hesaplandı.

Asgari ücret eridi…

Asgari Ücrete 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle yapılan artışın, Türk Lirası’nda meydana gelen değer kaybıyla erdiği belirtilirken, Mart 2021 tarihinde yürürlükte olan brüt 4 bin 400 TL’lik asgari ücret 382 Sterline denk geldiği, bugün ise yürürlükte olan brüt 7 bin TL’lik asgari ücretin 361 Sterlin’e gerilediği ifade edildi.

Açıklamada, “Ülkemizde birçok mal ve hizmetin fiyatı dövize endeksli olduğu göz önüne alındığında asgari ücretlinin alım gücünün yükselmediği, aksine hızla eridiği görülmektedir” denildi.

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

31 MART  2022 İTİBARİ İLE 4 KİŞİLİK BİR AİLENİN AÇLIK SINIRI 7149 TL

AÇLIK SINIRI İLE ASGARİ ÜCRET ARASINDAKİ FARK 1059 TL’YE ÇIKTI

 KKTC Sağlık Bakanlığına bağlı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’nden almış olduğumuz 4 kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde beslenmesi için gerekli olan beslenme kalıbı ve bu kalıptaki maddelerin İstatistik Kurumu’nca sendikamıza gönderilen  fiyatlarının ortalamaları alınarak hazırladığımız rapora göre, 4 kişilik bir aile için 31 Mart 2022 tarihi itibariyle açlık sınırı 7149 TL olarak hesaplanmıştır.

Sendikamızın yapmış olduğu çalışmaya göre sağlıklı beslenmek için yetişkin bir kadının yapması gereken zorunlu gıda harcama tutarı günlük 61,24 TL, aylık 1.837,2, yetişkin bir erkek için günlük 64,25 TL,  aylık 1.927,5 TL, 15-19 yaş çocuk için günlük 67,45 TL, aylık 2.023,5 TL ve 4-6 yaş çocuk için günlük 45,36 TL, aylık 1.360,8  TL’dir.

gg-153.jpg

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (Açlık Sınırı) 7.149 TL’dir. Asgari Ücrete 1 Ocak  2022 tarihi itibarıyle yapılan artışa rağmen Türk Lirasında meydana gelen değer kayıbı nedeniyle  Mart 2021 tarihinde yürürlükte olan brüt 4400 TL’lik  asgari ücret 382 Sterline denk gelirken bugün yürürlükte olan brüt 7000 TL’lik  asgari ücret itibarıyle  361 Sterline gerilemiştir.   Ülkemizde birçok mal ve hizmetin fiyatı dövize endeksli olduğu göz önüne alındığında asgari ücretlinin alım gücünün yükselmediği, aksine hızla eridiği  görülmektedir.

 İstatistik Kurumunun resmi rakamlarına göre ülkemizde   2022’nin Mart   ayında %13.01 son üç ayda %27.73, bir yılda %83.19 enflasyon meydana gelmiştir.  Özellikle Elektriğe  akaryakıta, tüp gaza,  ekmeğe, süt ve süt ürünlerine  yapılan  yüksek oranlı zamlar halkın adeta belini bükmüştür.  Bu şartlar altında değil asgari ücretliler orta düzeyde maaş alan kamu ve özel sektör çalışanlarının  ve ailelerinin  dahi sağlıklı beslenme olanağı kalmamıştır. Hükümet edenler    dar ve sabit gelirli kesimlerin alım gününü koruyucu tedbirler almak yerine  kaşıkla verdiklerini kepçeyle alarak zaten zorda olan bu kesimleri adeta sefalete doğru sürüklemektedir.

 Açlık sınırı hesaplamalarında sadece zorunlu gıda harcamalarının fiyatları baz alınmaktadır. İnsanın sosyal bir varlık olduğu gerçeğinden hareketle zorunlu gıda harcaması dışındaki mal ve hizmetlerin fiyatlarında meydana gelen artışlar alım gücünün sürekli olarak erimesine yol açmaktadır. Yani kısacası asgari ücrete ve kamu çalışanlarının maaşlarına yapılan artışları, daha çalışanın eline geçmeden enflasyon yutmuştur.

Yaşanan hayat pahalılığı karşısında çalışanların, dar ve sabit gelirli kesimlerin alım gücünün korunması adına hükümetin acilen radikal tedbirler alması gerekmektedir. Sınırsız teşvik uygulamalarından derhal vazgeçilmeli, çok kazananlardan kazançları oranında vergi alınmasını sağlayacak yasal düzenlemeler yapılmalı, Kalkınma Bankasından yandaşlara dağıtılan ve geri ödenmeyen  748 milyonluk  kredinin   tahsil edilmesi sağlanmalı. Krizi fırsat bilerek fahiş fiyatlar uygulayan tüccarlara dur demek için piyasa denetlenip caydırıcı cezalar uygulanmalı. Bu enflasyonist yapıda çalışanların ve halkın alım gücünün korunmasının en etkili yöntemi hayat pahalılığı ödeneğinin iki ayda bir asgari ücret dahil tüm maaşlara uygulanmalı ve enflasyonist yapıdan kurtulmamızın önünü açacak yöntem olan stabil muhasebe sistemine geçilmesi için çalışma yapılmalı.   

Kısacası halkın hayat pahalılığı altında ezilmemesi için eğer niyet varsa hükümetin elinde imkanlar vardır. Yeter ki hükümetin bu yönde iradesi olsun.   

Güven Bengihan
Başkan

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2022, 03:55

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20