Dr. Derlen Özgeç Ruso: “Omicron varyantı baskın hale gelmeye çalışıyor”

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Derlen Özgeç Ruso, Omicron varyantının baskın hale gelmeye çalıştığına işaret ederek, "Hastaneye yatış oranımız düşmüştür ama bu yine de bizi ürkütüyor." dedi.

Dr. Derlen Özgeç Ruso: “Omicron varyantı baskın hale gelmeye çalışıyor”
banner22

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Derlen Özgeç Ruso, Sim TV ekranlarında yayınlanan ‘Pusula’ adlı programa katılarak, Koronavirüs sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dr. Ruso, artan Koronavirüs vakalarına işaret ederek, gerçeklerin bilimsel veriler kapsamında halk ile paylaşılması gerektiğine vurgu yaptı.

Pandeminin başından bu yana sürecin ve virüsün değiştiğine dikkat çeken Ruso, “Şu anda, Omicron varyantı baskın hale gelmeye çalışıyor... Binli vakalar bizim nüfusumuz için aslında çok büyük rakamlardır. Test pozitif oranımız yüksek, ileride sağlık sistemimizi zorlayacaktır. Evet yatak sayımız var ama rakamlar yine ürkütücüdür” dedi.

Dr. Ruso, vaka sayılarının dünya genelinde çok yüksek olduğunun altını çizerek, hastalık sonrasında hastaların birçok sıkıntı ile karşılabileceğini de aktardı.

Ruso, “Hastaneye yatış oranımız düşmüştür ama bu yine de bizi ürkütüyor. Çünkü yüzlü vakalarda hastaneye yatış oranımız yüzde 10 iken şu anda binli vakalardayız ve yine aynı hesaplara çıkacağız. Bir süre sonra sağlık kapasitemiz zorlanmaya başlayacaktır” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: KIBRIS POSTASI 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20