Dr. İncirli: “Çift doz Sinovac olanlara 3.dozlar için 6 ay beklenmemeliydi”

Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Dr. Sıla Usar İncirli, ülkede son günlerde artan vaka sayılarına dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Dr. İncirli: “Çift doz Sinovac olanlara 3.dozlar için 6 ay beklenmemeliydi”
banner22

Ağustos ayından beri yaşanabilecek vaka artışına yönelik uyarılarda bulunduğunu ifade eden İncirli, yapılması gerekenler konusunda da hükümeti sık sık uyardığından bahsetti.

Tüm Dünya’da vaka sayılarının tırmanışa geçtiğini belirten İncirli, bunun bir 5.dalga olduğunu söylerken KKTC için ise aynı durumun geçerli olmadığını söyledi. “Dünya 5.dalga ama bizde aşısızların ve yeterli aşı olmayanların dalgası” diyen Dr. İncirli; iki durumun da birleşmesiyle ülkede vaka sayılarının tırmanışa geçtiğini ve yaşanan artışların 5.dalganın başlangıcı olduğunu ifade etti.

Pandemi yönetiminde yapılan büyük eksiklikler ve yanlışların sonuçlarının vaka sayılarının artması ile gün yüzüne çıktığını belirten Dr. İncirli; “İnsanlar yetersiz aşılanmalarına ve de tamamen aşısız olmalarına rağmen aşılanmadılar. 2 doz Sinovac olan kişilerin aşılarının 3.aydan sonra etkinliği kalmıyor.  Ama bizde bu durum ihmal edildi. Aşılanmanın üzerinden 6 ay geçmesi beklendi. Bu sürede Sinovac aşılılar, aşısız gibi bir bağışıklığa sahip oldular. Bu sefer aşılılar da hasta olmaya başladılar. Hastanedeki aşılı hastaların neredeyse tümü bu tarz hastalar” dedi.

2 doz Sinovac aşısı olan kişilerin 3.dozlarını muhakkak mRNA aşısı olması gerektiğine vurgu yapan Dr. İncirli; ülkedeki 2 doz Sinovac aşılıların, aşı olmalarının üzerinden 6 ay geçmesinden dolayı , ancak 2 doz daha bioNTech aşısı olmaları durumunda “tam aşılı” kabul edilebileceklerinin altını çizdi.

KAYNAK: GIYNIK 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20