Dr. Voniates: Üç haneli vaka sayıları devam edecek

Dr. Voniates: Üç haneli vaka sayıları devam edecek

Güney Kıbrıs'ta görev yapan Epidemiyolog Dr. Michalis Voniates, Kıbrıs Haber Ajansına yaptığı açıklamada şu an vaka sayılarında var olan üç haneli rakamların devam edeceğini çünkü virüsün hala yüksek düzeylerde dolaştığını dile getirdi. Protokoller ve korunma tedbirlerinin uygulanmaması durumunda okulların açılmasıyla toplum içinde daha çok vaka görüleceğini vurguladı. Ve aşı kapsamının henüz beklenen düzeyde ilerlemediğine dikkat çekti.

Okulların açılmasıyla vakaların artacağını kaydeden Dr. Voniates şöyle devam etti:
“Bunun hangi düzeyde olacağının safepass’ın ne kadar uygulandığına bağlı olacak. Diğer ülkelerde vakalarda önemli artış görüldü. Örneğin ABD’de ağustos ayında okulların açılmasıyla vakalarda önemli bir artış kaydedildi. Tabi ülkemizin büyüklüğünden dolayı diğer ülkelerle kıyaslanamayız. Bunun yanı sıra ABD’de her eyalet kendi protokollerini uyguladığı için ortak bir protokol politikası yok”.
“Dolayısıyla artış olacak ama protokollerin ve safepass’ın uygulanmasıyla bu sayıların yüksek olacağını sanmıyorum”.
“Aşılınmış olsun olmasın, herkese kişisel korunma tedbirlerini uygulama çağrısında bulunuyoruz. Aşılı olsa da olmasa da herkesin hastalanabileceğini görüyoruz. Dolayısıyla tek korunma yolu tedbirlerdir, üç haneli rakamlar rehavete yer vermiyor”.
 
“Şu ana kadar durumu kontrol edemeyecek kadar çok az çocuk aşılandı. Çocuklarımızı aşılamaya devam etmeliyiz, virüsü engellemenin tek yolu aşılardır. Safepass ile küçük bir korunma sağlanmasa da vaka sayılarının hala üç haneli olmaya devam ettiğini görüyoruz”.
“Durumun kötüleşmemesi amacıyla okulların programlandığı şekilde protokolleri uygulamaları gerekiyor. Dördüncü dalga, virüsün gerilediğini gösteriyor ancak vaka sayıları azalmayabilir çünkü nüfus içinde büyük bir oranının hala aşılanmamış olduğunu görüyoruz ve Delta varyasyonu onların aracılığıyla daha kolay yayılabilecek”.
 
“Aşı kapsamı artış gösterse de bu aşamada üç haneli sayılar devam edecek. En azında nereye gittiğimizi gösteren ilk doz oranının %90’ı geçmesi gerekiyor. Pek çok ülke bizi geçti ve ilk doz aşılamalar %85 ikinci doz aşılar ise %90’ı aştı. Dolayısıyla biz de bu oranları hedeflemeli ve ilk doz konusunda %78 oranı ile memnun olmamalıyız. Çok geri kaldık”.
“Yeni mutasyonlar tehdit oluştursa da durum kontrol altında olduğu için endişe duymamalıyız”.
 
Dr. Voniates son olarak “Mu” mutasyonuna da değindi ve dış dünya ile temas içinde olduğumuzdan dolayı bu mutasyonun Kıbrıs’a gelmesinin mümkün olduğuna dikkat çekti. “Şu ana kadar görüldüğü gibi bu mutasyon Delta mutasyonu gibi hızlı yayılmıyor. Dolayısıyla çok kolay yayılan virüs daha dayanıklıdır ve diğer mutasyonu yok edecektir”.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner16

banner18