Erhürman Zeytinlik İnisiyatifini ziyaret etti

Erhürman: “Önümüzdeki 5 sene, çok yoğun kadrolarla, çok yoğun çalışması gereken bir süreç"

Erhürman Zeytinlik İnisiyatifini ziyaret etti

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Tufan Erhürman, işsizlik, Türk parasındaki değer kaybının yarattığı olumsuzluklar ve Doğu Akdeniz’deki sıkıntıların kısa sürede düzelecek sorunlar olmadığını, o yüzden Cumhurbaşkanlığının gelecek beş yılda çok yoğun çalışmalar yapması gereken bir makam olduğunu söyledi. 

CTP Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, CTP lideri Erhürman Zeytinlik İnisiyatifi’ni ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, pandemi sonucunda binlerce insanın işsizlik, maaşsızlık veya eksik maaşla çalışma durumuyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

CTP Genel Başkanı Erhürman, “Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de döviz krizi geldi, üstüne bir de Doğu Akdeniz fokur fokur kaynamaya başladı. Önümüzdeki 5 senelik süreç, bu sorunların hepsinin bir bütün olarak kucağımızda olacağı bir süreç olacak. Pandeminin ekonomiye vurduğu darbe, kısa sürede düzelecek bir şey değil. Sağlık alanında yediğimiz darbe de, ne zaman geçecek öngörülebilir değil. Doğu Akdeniz’deki fokurdamanın sonucu ne olacak, onu öngörebilmek hiç mümkün değil. O yüzden önümüzdeki 5 sene, Cumhurbaşkanlığı makamı açısından çok yoğun kadrolarla, çok yoğun çalışılması gereken bir süreçtir” dedi.

Kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomi hedefiyle hareket ettiklerini belirten Erhürman, aksi halde her sallantıda ekonomik anlamda çok büyük sıkıntıların kaçınılmaz olduğunu belirtti.

“YALNIZLIĞIMIZIN FENA HALDE FARKINA VARDIK”

Pandemi döneminde ülkelerin dayanışma içine girdiğini, Rusya’nın Amerika’ya ilaç yardımı dahi yaptığına işaret eden Tufan Erhürman, “Ama biz içinde bulunduğumuz koşullar dolayısıyla yalnızlığımızın bir kez daha fena halde farkına vardık. Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü bizi özne olmaktan çıkarıyor” dedi.

Erhürman, Doğu Akdeniz’de Kıbrıslı Türkler yokmuş gibi davranıldığını da belirtti ve önümüzdeki 5 yılda Cumhurbaşkanı’nın bunların tümüyle yüzleşeceğini söyledi.

“MARAŞ’IN ANAHTARI ULUSLARARASI HUKUKTUR”    

Maraş konusuna da değinen Erhürman, “Maraş’ta Uluslararası Hukuk bir anahtardır. O anahtar orada dururken, birileri de omzuyla Maraş’ın kapısına yükleniyor. Bunun sonucu da ya omzumuzu zedeleyeceğiz ya da omzumuzu kıracağız. Kapıyı da açamayacağız. Ama anahtar da orada duruyor” dedi.

Erhürman, Maraş’ın kapsamlı çözümü de motive edecek, Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumların birlikte iş yapmasını sağlayacak bir formül olarak uluslararası hukuk çerçevesinde ele alınması gerektiğini söyledi. 

CTP Genel Başkanı Erhürman, “Önümüzdeki 5 yılda hem müzakere masasında, hem dışa açılma konusunda, hem de içerideki meselelerde geniş kadrolarıyla liderlik eden bir Cumhurbaşkanlığı yaratmak” istediklerini ifade etti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER