Estetik merakı

Tüm dünyada yıllardan beridir süregelen güzelleşme ve gençleşme çabalarına, ülkemizde de rağbet arttı.

Estetik merakı

Kıbrıs Haber Özel

KKTC’de estetik uzmanları, bu alana en çok kadınların rağbet ettiğini belirtiyor. Uzmanlar kadınların daha fazla botoks, burun, göğüs estetiği ile yağ aldırmak için kendilerine başvurduğunu anımsatarak, KKTC’de de diğer ülkelerde olduğu gibi gün geçtikçe bu ilginin arttığını vurguluyor.

   Amerika’da 10 bin dolara kadar varan estetik ameliyatlarının fiyatı ülkeye göre değişebiliyor. Ülkemizde estetik yaptırmak için ameliyatına göre 3 bin ile 35 bin TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor.

   Çok zahmetli, acılı ve pahalı olmasına rağmen güzelleşmek için bu riski göze alan kadınlar, ameliyat masasına yatmakta hiçbir sakınca görmüyor.   

   Ülkemizde yaygın hale gelen estetik ameliyatlara erkeklere oranla kadınlar daha fazla rağbet ediyor. Avrupa’da ise bu oranın yarı yarıya olduğu beliriliyor.

   Dünyada her geçen gün gelişen ve kendini yenileyen teknoloji, tıp alanında da kendini gösteriyor. Teknolojinin getirdiği olanaklar çerçevesinde estetik ameliyatları da uzun süreli olmaktan çıkıyor.

“Kadınlar daha fazla ilgili”       

   Ülkemizde bu konuda deneyimli uzmanlar, bazı kişilerin vücudundan şikayetçi olduğunu; küçük de olsa büyük de olsa biri burnundan diğerinin de memesinden, gözünden, göbeğinden şikayet ettiğini ve bu amaçla estetik ameliyat olmak istediğini ifade ediyor.

   Uzmanlar, ülkemizde kadınların erkeklere göre estetiğe daha fazla ilgili olduklarını, estetik ameliyatı olanların bunu gizlediklerini de kaydeden uzmanlar, bir tek burun ameliyatlarının gizlenmediğini söyledi.

   Göğüs ve karın ameliyatlarının gizli olduğu için pek bilinmediğini anlatan uzmanlar, insanların estetik olduktan sonra kendilerinin son halinin hatırlanmasını istediklerini bunun da normal olduğunu belirtti.

   Ülkeye gerçek anlamda plastik cerrahların 1997’den sonra geldiğini ve bu yıldan sonra estetik ameliyatların başladığını ifade eden uzmanlar, ilk etapta hastanelerde başlayan estetik ameliyatların potansiyel arttıktan sonra kliniklere taşındığını kaydetti.

18 yaş güzelleşme, 35-40 yaş gençleşme istiyor

   Ülkemizde bir kişinin estetik ameliyat yapmasının ardından arkadaşlarının bunu öğrenmesiyle yayıldığını ve zincirleme gittiğini anlatan uzmanlar, ağırlıklı olarak kadınların daha fazla estetik yaptırdıklarını ifade etti.

   18 yaşlarında genç bir kadının burun düzeltme istediğinin olabileceğini, karnındaki yağları aldırmak isteyen kişilerin yaş oranlarının 35-45 yaşları üzerinde olduğuna işaret eden uzmanlar, memelerini küçültmek isteyenlerin ise daha çok doğum yapanlar olduğunu belirtti.

   25 yaş sonrası burun ve göğüs büyültme isteklerinin arttığına dikkat çeken uzmanlar, yaş gruplarına göre ameliyat isteklerinin değiştiğini ifade ettiler. Çocuklarda özellikle kepçe kulaklı olmaları durumunda onların küçültüldüğünü de ifade eden uzmanlar, bunların doğal olduğunu belirtti.

Uzmanlar şu görüşlere yer verdi:

   “Yüzdeki küçük kırışıklıkların düzeltilmesi, dudak üzerindeki ve altındaki incecik kılların alınması, gözün yan tarafında gülme kırışıklıkları, burunda veya yüzde çok küçük damarlar, yüzdeki benler, büyük benler, iskattro dediğimiz benler, derin olmayan yağ zerrecikleri, ellerdeki ve yüzdeki yaşlılığın verdiği lekeler de lazerlerle alınır. Kadın ve erkeklerin en fazla problem ettikleri istenmeyen kılların alınmasıdır.”

Botoks ilk sırada

   Uzmanlar, ülkemizde özellikle kadınların ve son zamanlarda erkeklerin de öncelikli önem verdikleri botoksun ve yüz gençleştirmelerin ilk sırada olduğunu ifade ettiler.

   Ardından kadınlarda göğüs ameliyatları, yağ aldırmaların geldiğini anlatan uzmanlar, 20-25 yaşlarda burun ve meme büyütme ameliyatlarının yaygın olduğuna dikkat çeken uzmanlar, 35-45 arası ise meme küçültme ve karın germe ameliyatlarının yapıldığını, 40- 45 yaşları arasında ise göz kapağı estetiği, yağ aldırma ve botoksların yaptırıldığını belirttiler.

   Günümüzde özellikle yan tedaviler olan dolgu ve botoksların yapıldığını anlatan uzmanlar, botoksun 4-6 ayda bir kırışıklıklar için yapıldığını, dolguların ise yüzdeki çizgilerin yok etmekte kullanıldığını ifade etti.

Ekonomi iyiyse estetik ameliyatlar artar

   Estetik müdahalelerin ülkenin ekonomik durumu ile de ilgili olduğunu ve ekonomik durum düzeldikçe müdahalelerin arttığını, düştükçe de azaldığını kaydeden uzmanlar, ekonomi sallandığında estetik ameliyatlarının yanı sıra normal ameliyatlarda da düşüş görüldüğünü söyledi.

   Bazı kişilerin “Ben bu artiste benzemek isterim” diyerek o artistin fotoğrafını da getirdiklerini ifade eden uzmanlar, ancak bunun olup olmayacağını o kişiye anlattıklarını söyledi.

   Erkeklerde saç ekmenin mümkün olduğunu ve bunun zaman ayrılması gereken bir durum anlamına geldiğini anlatan uzmanlar, saç ekim merkezleri ve saç eken arkadaşlarını görünce birçok doktorun sadece o işe konsantre olduklarını söyledi.

   Saç ekmenin çok zahmetli, konsantre ve ekip işi olduğunu ifade eden uzmanlar, ülkemizde de bu işin yapıldığını belirtti.

   Uzmanlar, ülkemizdeki estetik ameliyat fiyatlarının makul ve diğer ülkelere göre daha ucuz olduğunu söyledi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner16

banner18