Güney Kıbrıs'ın tehditlerine boyun eğmeyeceğiz!

Dışişleri Bakanlığı, iyi komşuluk ve huzur ortamının sağlanması için yürüttükleri bir politika olduğunu, ancak, GKRY tehditleri karşısında, hak ve menfaatlerini Anavatan Türkiye ile birlikte muhafaza etme kararlılığından asla vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Güney Kıbrıs'ın tehditlerine boyun eğmeyeceğiz!
banner22

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) Savunma Bakanı’nın son günlerde bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Kıbrıs Adası’nı bir Helen adası olarak gördüğünü ve Kıbrıs Türklerini şehir ve köylerinden çıkarmayı hedeflediklerini açıkça söylediği kaydedilerek, “ KKTC, iyi komşuluk ilkesi temelinde, egemen eşit iki devlet arasında yapıcı iş birliği ilişkisi kurulmasını şiar haline getirmiştir. Buna mukabil, Rum tarafı, son dönemde adayı bir silah deposuna çevirmeye hız vermiştir. Silahlanma çabalarını örtmek isteyen GKRY, ada ve etrafında yaşanan gerginliği, mesnetsiz iddialarla, Anavatan Türkiye’ye mal etmeye çalışmaktadır” denildi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Fransa ile saldırı helikopterleri satış anlaşması imzaladığı, füze sistemi, radar sistemleri ile diğer başka askeri malzeme temin etmeye yönelik çabalarını arttırdığının görüldüğü kaydedilen açıklamada, silah temini ve son dönemde askeri tatbikatları da artırmanın yanında Rum din adamlarına dahi atış talimi yaptıran Rum Savunma Bakanlığı ve Rum Ordusu’nun, Ada’daki sınır hattına ağır silah mevziisi yerleştirmeyi de sürdürdüğü belirtildi.

Açıklamada, “Silahlanma faaliyetlerini arttırarak devam ettiren Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, ada ve etrafındaki gerginliğin tırmanmasının tek müsebbibi olduğu aşikardır” denildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20