HAKSEN'den Emeklilik Yasa Tasarısı’nın onaylanmasına tepki: “Yine engel oldunuz”

HAKSEN Engelli Komitesi Başkanı Murat Göçer, Emeklilik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın onaylanmasına tepki gösterdi.

HAKSEN'den Emeklilik Yasa Tasarısı’nın onaylanmasına tepki: “Yine engel oldunuz”

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN) Engelli Komitesi Başkanı Murat Göçer, Emeklilik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın, engelli kamu görevlilerini kapsamayacak şekilde geçmesine tepki gösterdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Göçer, “Defalarca uyarmamıza rağmen gerekli düzenlemeyi yapmayıp engelli çalışanlarımızı bu kapsam dışında bırakmak kabul edilebilir bir durum değildir” derken, Meclis’teki bazı milletvekillerinin yasanın engellileri ötekileştirici yönü hakkında hükümeti uyardığını, ancak “daha sonra düzelteceğiz” gibi ironik bir yanıtla tasarının geçirildiğini kaydetti.

Engelli kamu görevlilerinin yaşayacağı ötekileştirmeyi bir örnekle açıklayan Göçer, “düşünün ki aynı tarihte işe başlamış aynı odada çalışan dört kamu görevlisi var. Bunlardan biri sözleşmeli, biri geçici işçi, biri arızi memur ve diğer çalışan da engelli kamu görevlisi. Şimdi siz diyorsunuz ki hepsi bu emeklilik yasasından faydalanıp geriye dönük hizmet birleştirmesi yapıp emekli olabilir ancak engelli kamu görevlisi olamaz. Bu ÖTEKİLEŞTİRME değil de nedir?” diye sordu.

Murat Göçer’in açıklamasının tamamı şöyle:

“Yine engel oldunuz...

Dün meclisimizde Emeklilik (Değişiklik) Yasa Tasarısı ne yazık ki engelli kamu görevlilerimizi kapsamayacak şekilde geçti. Defalarca uyarmamıza rağmen gerekli düzenlemeyi yapmayıp engelli çalışanlarımızı bu kapsam dışında bırakmak kabul edilebilir bir durum değildir. Örneğin düşünün ki aynı tarihte işe başlamış aynı odada çalışan dört kamu görevlisi var. Bunlardan biri sözleşmeli, biri geçici işçi, biri arızi memur ve diğer çalışan da engelli kamu görevlisi. Şimdi siz diyorsunuz ki hepsi bu emeklilik yasasından faydalanıp geriye dönük hizmet birleştirmesi yapıp emekli olabilir ancak engelli kamu görevlisi olamaz. Bu ötekileştirme değil de nedir? Dün meclisimizde duyarlı vekillerimizin uyarması, bu eksiği söylemesi ve geçici madde önerisi ile mağduriyetin giderilmesi istenmesine rağmen oy çokluğu ile reddedilmiştir. Daha sonra hükümet tarafının meclis kürsüsünden bunun düzeltilmesi gerektiğini ve ellerinden geleni yapacaklarını söylemeleri de ayrı bir ironidir. Şimdi tekrar bir yasal düzenleme süreci en baştan başlatmak demektir. Bu yapılan yanlışlar iş barışını da ciddi anlamda zedelemektedir.Engelli bireylerimiz adına bu toplumda sosyal devlet anlayışına uymayan uygulamalara karşı cevabımız bundan sonraki süreçte çok daha sert olacaktır.Böylelikle engelli bireylere ve ailelerine verdiğiniz değer ortadadır. Kusura bakmayın, sınıfta kaldınız.”

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2021, 17:33

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER