Halkın sağlığı tehdit altında

Ülkemizde her geçen gün yeni bir sorun patlak veriyor. Hayat pahalılığı, alım gücü derken şimdi de güvenli gıdaya ulaşımda sorunlar yaşanıyor.

Halkın sağlığı tehdit altında
banner22

Ülkede üretilen veya ithal edilen meyve ve sebzelerin piyasaya sürülmesi için Devlet Laboratuarı’nda pestisit analizinden geçmesi gerekiyor ancak Laboratuardaki test kitlerinin (standart madde) bitmesi bu analizlere darbe vuruyor.

Devlet Laboratuarı’nda test kitlerinin bitmesi nedeniyle 4 Nisan’dan mayıs ayına kadar analiz yapılamayacağı açıklandı.

Tarım Dairesi tarafından ülkeye gelen meyve sebzelerin analizlerinin Türkiye’de yapılması ve bunun sonucunda piyasaya sürülmesi yöntemi uygulanıyor ancak Türkiye’de analizi yapılan ürünle KKTC’ye giren ürünün aynı olup olmadığı da bilinmiyor.

Halk, yediği meyve ve sebzelerden endişe duyarken bu durum hem insan sağlığını hem de çevre kirliğini riske atıyor.

YEŞİL KIBRIS’a konuşan Tarım Dairesi Müdürü Reşat Değirmenci, meyve ve sebzelerin Devlet Laboratuarı’nda analizden geçtiğini ancak Laboratuardaki standart maddelerin bitmiş olması nedeniyle bu işlemin yapılamadığını belirterek, ithal ürünlerin analizlerinin Türkiye’de yapıldıktan sonra ülkeye getirilmesi kararını aldıklarını kaydetti.

Değirmenci, normalde her ülkenin analizlerini kendisinin yapması gerektiğini dile getirerek, test kitleri olmadığı için böyle bir çözümü seçtiklerini ancak bu konuda suiistimal olup olmadığını kesin olarak bilinemeyeceğini vurguladı.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam, şu anda tüketilen meyve ve sebzelerde kalıntı olup olmadığını bilinmediğini, halkın endişe içinde olduğunu anlatarak, ithal ürünlerin analizlerinin Türkiye’de yapılmasının suistimale yol açabileceğini, ülkeye giren ürünün aynı ürün olup olmadığını bilinemeyeceğini açıkladı.

Uluçam, testlerin 22 gün sonra yapılacağının açıklandığını anlatarak, Türkiye ile iletişime geçilip test kiti tedarik edilmesi ve 22 gün beklenilmemesi gerektiğini ifade etti.

Değirmenci:  Suistimal riski var! İthal ürünler, analizleri Türkiye’de yapıldıktan sonra ülkeye girecek.

Tarım Dairesi Müdürü Reşat Değirmenci, Devlet Laborautarı’nın Sağlık Bakanlığı’na bağlı olduğunu belirterek, bu laboratuarının  Tarım Dairesi’ne de pestisit kalıntı analizlerinde yardımcı olduğunu kaydetti.

Değirmenci, bu analizlerin ülkede üretilen ve ülkeye ithal edilen meyve- sebze ürünlerinin sağlıklı olduğunu kontrol etmek amacıyla yaptıklarını dile getirerek, yapılan analiz sonuçlarını bir haftada ne kadar analiz yapıldığını, yerli ürünlerde ve ithal ürünlerde nasıl veriler elde edildiğini içerecek şekilde her Cuma günü basınla paylaştıklarını ifade etti.

Devlet Laboratuarı’nda analiz yapılırken kalıntı olup olmadığı ve limit üstü bir orana çıkıp çıkmadığına bakılırken her giden ürün için 354 tane maddenin arandığına işaret eden Değirmenci, üründeki kalıntı limit üstü düzeydeyse piyasaya sürülmediğini anlattı.

Değirmenci, Devlet Laborotarı’nda bu 354 maddenin taranabilmesi için standartların (kitlerin) makineye konulması gerektiğini, eğer bu standartlar yoksa taramanın yapılamayacağını vurgulayarak, bu standart maddelerin (kitlerin) bittiğini, tedarikte sorun yaşandığını öğrendiklerini söyledi.

Standart maddelerin bittiğini kendilerine yazılı olarak bildirilmediğini, yalnızca bu maddelerin eksik olmasından dolayı bu analizlerin yapılamayacağını söylediklerini bildiren Değirmenci, önlerinde zaman olmamasından dolayı Toptancılar Birliği’ni arayarak çözüm yolları arayışına girdiğini açıkladı.

Değirmenci, “Toptancılar Birliği’ne şöyle bir ricada bulundum: Ben size bir liste gönderiyorum ülkeye gelecek olan ithal ürünlerin Türkiye’de analizleri yapılacak. Bu analiz sonuçlarıyla ithalata izin veriyorum. En azından ithal ürünleri kontrol altına aldık” şeklinde konuştu.

Tarım Bakanlığı’nın Türkiye Tarım Bakanlığı ile 1- 1,5 ay idare edecek standart maddenin tedariki için yazışma yaptığını belirten Değirmenci, bu durumun Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın sorumluluğunda olmamasına rağmen halka güvenli gıda ulaştırabilmek için adım attıklarını kaydetti.

Değirmenci, Türkiye’de analizi yapılan ürünle ülkeye giren ürünün yüzde yüz aynı olup olmadığını kesin olarak anlayamayacaklarını dile getirerek, bu nedenle her ülkenin kendisine gelen ürünü denetlemekle mükellef olduğunu ancak Devlet Laboratuarı’nın elinde standart madde bulunmadığını ifade etti.

Değirmenci, ülkeye gelen ürünlerin analizlerinde suiistimal olup olmayacağı konusunda ise böyle bir riskin söz konusu olduğun vurguladı.

Uluçam: Yediğimiz meyve ve sebzelerde kimyasal madde olup olmadığı bilinmiyor!

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam, Devlet Laboratuarı’ndaki test kitlerinin bitmesi nedeniyle gıdalardaki pestisit analizlerinin mayıs ayına kadar yapılamayacağının açıklandığını belirterek, arada 22 günlük bir sürecin olduğunu kaydetti.

Uluçam, 22 gün beklenilmeden Türkiye ile iletişime geçerek bu testlerin çok kolay bir şekilde temin edilebileceğini dile getirerek, böyle bir girişimde bulunulmasıyla tetkiklerin yeniden başlamanın elzem olduğunu ifade etti.

Şu an tüketilen sebze ve meyvelerin içerisinde pestisit kalıntıların olup olmadığının bilinmediğine işaret eden Uluçam, bu durumda da tüketicilerin bu ürünleri rahatça tüketip tüketemeyecekleri sorusunun ortaya çıktığını anlattı.

Uluçam, birçok tüketicinin kendilerine ulaşarak “Ne yapacağız” diye sorduğuna dikkat çekerek, “Böyle bir durumda yapacak bir şey yok. Meyve ve sebzeleri siz yıkasanız da pestisit bu yolla çıkmaz” şeklinde konuştu.

Analiz sırasında ülkeye girecek olan ürünlerden bir örnek alınıp laboratuara götürüldüğünü ancak bu ürünlerin bir yetkili tarafından alınmadığını bu yüzden suistimale açık olduğunu söyleyen Uluçam, Türkiye’de analizi yapılan ürünle ülkeye girecek ürünün de aynı ürün olup olmadığının bilinemeyeceğini vurguladı.

Kaynak: Yeşil Kıbrıs

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20