İşte Üst Kurul kararları

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında bir dizi yeni karar alındı.

İşte Üst Kurul kararları
banner22

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir dizi yeni karar üreterek, kamuoyu ile paylaştı. 

Üst Komite tarafından alınan kararlar şöyle:

Komitemiz tarafından yeni bir karar alınıncaya kadar kişiler, aşılı veya aşısız olmalarına bakılmaksızın, Koronavirüs test yapma zorunluluğu olmadan ülkeye giriş yapabileceklerdir.

ADA İÇİ SINIR GEÇİŞLERİ İLE İLGİLİ KARARLAR

Ada içi geçişlerde, kişiler Koronavirüs test yapma zorunluluğu olmaksızın geçiş yapmaya devam edecektir.

MASKE İLE İLGİLİ KURALLAR

Kapalı alanlarda ve toplu taşımacılıkta maske kullanılması zorunludur.

Açık ve kapalı alanlarda sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Üst Solunum yolu şikayetleri olan kişiler tüm alanlarda (açık, kapalı) maske kullanacaklardır.

Kapalı alanların sıklıkla havalandırılması (sınıf, restoran, spor salonları vb. yerler) gerekmektedir. 

TESTLER İLE İLGİLİ GENEL KURALLAR

Laboratuvar komitesinin önerisi ile ülkemizde kullanılan Koronavirüs testlerinin  (PCR/antijen  testleri) CE-IVD sertifikası olması zorunludur.

Yaşlı bakım evi ve cezaevi çalışanları haftada bir Koronavirüstestlerini yaptıracaklardır.

Yaşlı bakım evlerini ve cezaevlerini ziyaret edecek kişiler haftada bir Koronavirüs testlerini ibraz etmek zorundadırlar. Semptom gösteren kişiler testleri negatif olsa dahi belirtilen yerleri ziyaret edemeyeceklerdir.   

Semptom gösteren kişiler maske takacak ve antijen testini yaptıracaktır. Antijen testinin pozitif çıkması halinde PCR testi yapılacaktır. Antijen testlerinin negatif çıkmasına rağmen ciddi semptom gösteren kişiler doktor istemi ile PCR testi yaptırabileceklerdir.

TEMASLI KİŞİLERLE İLGİLİ KARARLAR

Koronavirüs pozitif kişi ile temas eden kişiler semptom takibi yaparak maskeli olarak güncel hayatlarına devam edecektir. Bu kişiler semptom göstermeleri halinde antijen testi yaptıracaklardır. Antijen testlerinin pozitif çıkması durumunda PCR testi yaptıracaklardır.

KORONAVİRÜS POZİTİF KİŞİLERLE İLGİLİ KARARLAR

Kişilerin, Koronavirüs 19 PCR test sonucunun pozitif olduğu ile ilgili gelen mesaj akabinde izolasyon süreci başlar (0. Gün)

Başka bir test merkezine giderek ikinci kez test yapılması durumunda ikinci testin sonucu dikkate alınmayacaktır.

İzolasyon süresi 5 gündür. 5. günün sonunda kişiler maske kurallarını gözeterek güncel hayatlarına devam edebilecektir.    

Pozitif kişilerin evde nefes darlığı göğüs ağrısı ve bulgularında ( ateş, öksürük halsizlik, baş ağrısı vb.) artış olması halinde 0533 842 8358 veya 1102 numaralarını arayarak yardım alabilirler.  

Covid-19 pozitif kişilere ev karantinası uygulamasının yapılabilmesi için, evdeki (konut, yurt, lojman vb.) diğer bireylerle temas olmayacak şekilde kişiye ait ayrı bir oda olması zorunludur. Ev içerisinde aynı banyo ve tuvaletin kullanılması halinde bu yerler her kullanım sonrası dezenfekte edilir. Dezenfeksiyon yüzde 1 oranında sulandırılmış çamaşır suyuyla yapılır. (10 litre su içine 1 küçük çay bardağı çamaşır suyu konulur.)

Ev karantinasına alınan Koronavirüs pozitif kişi, karantina süresince evden çıkamaz (sadece acil durumlarda karantina merkezinin bilgisi doğrultusunda çıkabilir) ve karantinaya alındığı eve ziyaretçi kesinlikle kabul edemez.

Pandemi Bilgi Sisteminde herhangi bir kaydı bulunmayan Koronavirüs pozitif kişilere Sağlık Bakanlığı’nca resmi evrak düzenlenmeyecektir.

EĞİTİM İLE İLGİLİ KARARLAR

Bu kapsamda her okul;

MASKE / OKULLARIN KAPALI ALANLARI

Tüm okul çalışanlarının sınıflarda ve diğer tüm kapalı alanlarda (öğretmen odaları vb.) maske takmaları zorunludur.

Okul otobüslerinde öğrenci, şoför ve gözetmenlerin maske takması zorunludur.

Sınıflarda ve okullardaki diğer tüm kapalı alanlarda 6 yaş ve üzeri öğrencilerin maske takması zorunlu olacaktır. 4-6 yaş arası öğrencilerin ise sınıf içerisinde ve kapalı alanlarda maske takması önerilir. 

Sınıfların ve okullardaki diğer tüm kapalı alanların (öğretmen odaları vb.) havalandırması ve dezenfeksiyon kurallarına uyulması gerekmektedir.

TESTLER

Sağlık Bakanlığı tarama programı oluşturarak okullarda random tarama testi yapacaktır.

Sınıf öğretmenleri sınıf girişlerinde öğrencilere semptom sorgulayarak ateş, öksürük, boğaz ağrısı vb. Semptomu olan öğrenciler test yapmak amacı ile gönderilecektir.

 DEZENFEKSİYON / EL TEMİZLİĞİ

Okul Pandemi Kurulları tarafından el temizliği ile ilgili eğitim verilecektir. Su ve sabun kullanımı özendirme eğitimleri verilecek gerektiğinde dezenfeksiyon kullanılacaktır.  

Okul yönetiminin uygun göreceği yerlere el dezenfektanı konulması gerekmektedir. (kantin, yemekhane vb.) Özellikle 5 yaş ve altı okul öncesi eğitim kurumları mutlaka dezenfeksiyon kullandıracaktır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20