“KAMUYA YAPILAN ÖDENEK ASGARİ ÜCRETE DE YAPILMALI”

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Sosyal Sigortalardan kamu çalışanlarına yapılan Temmuz ayı zammının çok önemli olduğundan bahsederken, hayat pahalılığın asgari ücret alan vatandaşlara da yapılması gerektiklerini savunduğundan bahsetti

“KAMUYA YAPILAN ÖDENEK ASGARİ ÜCRETE DE YAPILMALI”

Kardelen Göksu/ Özel Haber

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Başkanı Güven Bengihan, üst üste gelen zamlar, hayat pahalılığın her geçen gün artmasıyla birlikte kamu maaşlarına yansıyan fakat asgari ücrete yansımayan Temmuz ayı ödeneği hakkında açıklamalarda bulundu.

Asgari ücret alan özel sektöre ek ödenek yapılmama sebebinin Asgari Ücret Komisyonunun toplanmadığı olduğunu dile getiren Bengihan, “Asgari ücret alan özel sektör çalışanlarına mevzuat yapılmadığı, Asgari Ücret Komisyonunun toplanmadığından dolayı bu ödenekten yararlanamıyor.  Kamu çalışanlarına, emeklilere ve 42 bin sosyal sigortalar emeklisine hayat pahalılığı ödeneği Temmuz ayı maaşlarına zam olarak yansıtılmaktadır. Enflasyondan dolayı bu ödeneğin verilmesi mecburidir, maaşlara yapılan bu ödenek bir lütuf değildir” şeklinde konuştu.

“ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARIN LEHİNE BİR DEĞİŞİKLİK YAPILACAĞINI DÜŞÜNMEMEKTEYİZ”

Hayat pahalılığının özel sektöre de yansıması gerektiğini söyleyen Güven Bengihan, “Ülkemizin şu an da ekonomik yönden ne kadar zor durumda olduğunu bilen KTAMS olarak, hayat pahalılığının asgari ücrete eklenmesi gerektiğini defalarca dile getirdik.  Asgari ücretlinin yararlanmasını, ilgili yasada amir-hüküm konması şeklinde tüm asgari ücretlinin alması gerektiğini her platformda çıkıp söyledik.  Bunun yanı sıra bu memlekette ezilende ve emekçiden yana siyasi bir karar alınmadığından dolayı, özel sektör çalışanların lehine bir değişiklik yapılacağını düşünmemekteyiz” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER