“Kıbrıs Türk Toplumu” için de kullanılacak!

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Oxford Üniversitesi’nde üzerinde çalışılan Covid-19 aşısından, AB aracılığıyla 1.2 milyon adet talep ettiği bildirildi

“Kıbrıs Türk Toplumu” için de kullanılacak!

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Oxford Üniversitesi’nde üzerinde çalışılan Covid-19 aşısından, AB aracılığıyla 1.2 milyon adet talep ettiği bildirildi.
Rum haber kaynaklarına göre, bu yöndeki isteğini AB’a bildiren Rum Yönetimi, bu aşıların, “Kıbrıs Türk Toplumu” için de kullanılacağına işaret etti.
AB’nin, üniversiteyle işbirliği içinde aşı üzerinde çalışan ilaç firması AstraZeneca ile görüşmelere başladığı bildirildi.
Oxford Üniversitesi dün yaptığı açıklamada, tüm dünya için 2 milyar dozluk aşı yapmayı hedeflediklerini belirtti.
Rum Sağlık Bakanlığı’nın pandemi danışmanlarından Prof. Dr. Petros Karayiannis, Kıbrıs Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, söz konusu aşının etkili ve güvenli olduğu yönündeki verilerin güçlendiğini belirtti.
Rum Yönetimi’ne ilk etapta “savunmasız gruplar” ve “yaşlılar” için 200 bin aşı alması önerisinde bulundukları kaydeden Karayiannis, tüm nüfus için ise toplam 900 bin aşıya ihtiyaç olacağını vurguladı. Rum Sağlık Bakanlığı kaynaklı açıklamada Kıbrıslı Türklerin de dahil edilmesiyle AB’ye toplam 1 milyon 200 bin aşıya ihtiyaç duyulacağının belirtildiği kaydedildi.
Aynı habere göre, aşının Kasım ayı başlarında hazır olması bekleniyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER