Kıbrıs Zafere Doğru dizisinde izleyiciyi öfkeden deliye döndüren sahne

Kıbrıs Zafere Doğru dizisinde izleyiciyi öfkeden deliye döndüren Cengiz Topel sahnesİ

Kıbrıs Zafere Doğru dizisinde izleyiciyi öfkeden deliye döndüren sahne
banner22

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Kıbrıs Zafere Doğru dizisinin son bölümünde, Kahraman Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel'e Rum askerlerinin nasıl işkenceler ettiği tabutu başında anlatıldı. Türkiye'nin ilk hava harp şehidi Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel'in işkence sırasında gözünün oyulduğu, pazılarının matkapla delindiği, kafasına beton çivi çakıldığı, sol ayağının kırıldığı, boğazının göbeğine kadar yarılıp iç organlarının çıkarıldığının anlatıldığı sahne izleyiciyi öfkeden deliye döndürdü.

​Kıbrıs Zafere Doğru dizisinde izleyiciyi öfkeden deliye döndüren Cengiz Topel sahnesi​

Her cuma TRT 1 ekranlarında yayınlanan Kıbrıs Zafere Doğru dizisinin bu haftaki bölümünde Türkiye'nin ilk hava harp şehidi Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel'in Rumlar tarafından nasıl işkence edilerek öldürüldüğü anlatıldı.

"Haysiyetsiz yaşamaktansa, kahramanca öl. Bize böyle öğretildi" diyerek ruhunu teslim eden Topel'in tabutunun başında konuşan doktor, "İşkence sırasında gözünü oymuşlar, pazılarını matkapla delmişler, kafasına beton çivi çakmışlar, sol ayağını kırmışlar, boğazını göbeğine kadar açıp bazı iç organlarını çalmışlar. Sonra da bir çuval gibi dikmişler. Ben bunları anlatırken bir tabip olarak fena oluyorum. İnsanlığımdan utanıyorum" ifadelerini kullandı.

Topel'e yapılan bu korkunç işkencenin anlatıldığı yürek dağlayan sahne, izleyiciyi öfkeden deliye döndürdü.

Kıbrıs Zafere Doğru dizisinde izleyiciyi öfkeden deliye döndüren Cengiz Topel sahnesi

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Kıbrıs Zafere Doğru dizisinde, Kahraman Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel'e Rum askerlerinin nasıl işkenceler ettiğinin tabutu başında anlatıldığı sahne yürekleri dağladı. Türkiye'nin ilk hava harp şehidi Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel'in işkence sırasında gözü oyulmuş, pazıları matkapla delinmiş, edep yerleri ezilmiş, kafasına beton çivi çakılmış, sol ayağı kırılmış, boğazı göbeğine kadar yarılarak iç organları çıkarılmıştı. Dizide şehit edilme sahnesinde Topel, 'Haysiyetsiz yaşamaktansa, kahramanca öl. Bize böyle öğretildi!' diyerek ruhunu teslim ediyor.

CENGİZ TOPEL KİMDİR?

Cengiz Topel (2 Eylül 1934, İzmit - 8 Ağustos 1964, Kıbrıs), Türk pilot yüzbaşı. 1964'te Türk Hava Kuvvetlerinin Kıbrıs'ta gerçekleştirdiği uyarı uçuşunda, uçağı Rum uçaksavarlar tarafından vurulunca paraşütle atladı ve esir düştü. Rumlar tarafından işkenceye maruz kaldı ve hayatını kaybetti. Topel'in naaşı Türk yetkililerin ısrarlı talebi sonunda 12 Ağustos 1964'te Rumlar tarafından iade edildi.Türk Hava Kuvvetlerinin Kıbrıs'taki ilk pilot kaybıdır

Trabzonlu (Çaykara) Tekel tütün eksperi Hakkı Bey'in oğludur. Babasının görevli olduğu İzmit'te 2 Eylül 1934 tarihinde doğdu. Annesi Mebuse Hanım'dır. Ailede dört kardeşin üçüncüsüdür.

İlkokula Bandırma II. İlkokulu'nda başladı, babasının Gönen'e tayini ile Ömer Seyfettin İlkokulu'nda öğrenimine devam etti. Babasını kaybettikten sonra ailesi Kadıköy, İstanbul'a yerleşti. Kadıköy Yeldeğirmeni Okulu'nda ilk ve orta öğrenimini tamamladı. Lise öğrenimine, Haydarpaşa Lisesi'nde başlayıp Kuleli Askeri Lisesi'ne devam ederek 1953 yılında bitirdi. 1955 yılında Kara Harp Okulu'nu bitirip asteğmen olarak ordu saflarına katıldı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20