“Külliye Projesi” hayat buluyor.

KKTC'ye inşa edilecek “Külliye Projesi” hayat buluyor. Daha önce gerçekleşen arazi tahsisi iptal edilip, kapsamı değiştirilerek yenilendi. Projeyle ilgili de Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı yetkili kılındı.

“Külliye Projesi” hayat buluyor.
banner22

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 19 Temmuz'da Cumhuriyet Meclisi'nde müjdelediği, içinde Cumhurbaşkanlığı binası, Meclis binası ve millet bahçesinin de yer alacağı "Cumhurbaşkanlığı Sarayı Projesi” için resmi adımlar atılmaya devam ediyor.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı yetkili kılındı.

Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan kararlara göre, proje için arazi tahsisi yenilendi ve projeyle ilgili Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı yetkili kılındı.

Buna göre, Metehan bölgesinde kalan (Aydemet-Ortaköy) Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri'ne ait arazi gerekli işlemlerin ardından Cumhurbaşkanlığının

kontrol ve yönetimine veriliyor.

Söz konusu kararla, 9 Haziran'da Bakanlar Kurulu'nca alınan ve 11 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanan arazi tahisisine ilişkin eski karar da iptal ediliyor.

Kararın neden yenilendiği açıklanmamış. Güncellemeyi içeren haritaya da Resmi Gazete'de yer verilmiyor.

Diğer yandan Türkiye Cumhuriyeti'nin finanse edeceği proje ile ilgili süreci Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı üstlenecek.

Projeye ilişkin protokolü Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı imzalayacak.

"CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI (KÜLLİYE) PROJESİ”

19-20 Temmuz'da Ada'yı ziyaret eden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Temmuz'da Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumu'na katılmış, günler öncesinde duyurduğu müjdenin, içinde Cumhurbaşkanlığı binası, Meclis binası ve millet bahçesinin de yer alacağı "Cumhurbaşkanlığı Sarayı Projesi” olduğunu açıklamıştı.

Kamuyoyunda "külliye" olarak bilinen proje, Mart ayı başında imzalanan Türkiye-KKTC Mali İşbirliği Antlaşması Eylem Planı’nda yer almış ve o anlaşmada Cumhurbaşkanlığı için yeni bir Cumhurbaşkanlığı binası yapılacağı ortaya çıkmıştı. Proje için Türkiye Cumhuriyeti, 14 milyon TL kaynak ayırmıştı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20