Market fiyatları ne zaman düşecek?

Dövizin fırlamasının ardından etiket fiyatlarında nerdeyse saat başı değişime gidenlerin, dövizdeki sert düşüşle birlikte henüz gerekli indirimleri etiketlere yansıtmadıkları görüldü. Vatandaşlar, indirim yapmayanlar hakkında hükümete çağrıda bulundu

Market fiyatları ne zaman düşecek?
banner22

Fırsatçıları deşifre edin

Türkiye’de dövizin bir ay içerisinde anormal derecede yükselişinin ardından geçtiğimiz hafta dövizdeki sert düşüş KKTC’deki piyasaya nasıl yansıtılacağı merakla bekleniyordu.
Ancak, dövizin yüzde 45in üzerinde bir gerilemesinin ardından bir hafta geçmesine rağmen piyasadaki etiket fiyatlarına yansıtılmadı. Özellikle temel gıda maddeleri ve market fiyatlarındaki etiketler dövizin yüksek olduğu fahiş fiyattan satılmaya devam ediyor.
Sütün biradan daha pahalı satıldığı ve Ekonomi Bakanlığı’nın da onayladığı bu durumda halen değişikliğe gidilmedi. Vatandaşlar bir haftadır temel gıda maddelerinden, gıda ve temizlik malzemesi ile diğer ürünlerden pahalı bir şekilde satın almaya devam eti.

Akaryakıt yarı yarıya düşmeli

Toplu ulaşımın gelişmediği ülkemizde evine iş yerine ve okula araçları ile gitmeye çalışan vatandaşlar akaryakıt oranlarına ard arda yapılan zamlarla adeta perişan olmuştu.
Vatandaşlar, akaryakıta yapılan zamların geri alınmasını talep ederken, fiyatların yarına inmesini beklediklerini ifade etti.
Dövizdeki yüzde 45’lerin üzerinde düşüşle akaryakıttaki düşüşün de ayni oranda olması gerektiğini ifade eden vatandaşlar, 1 ile 2 liralık bir düşüşle halkın kandırılmaması gerektiğini kaydetti.

Market fiyatları ne zaman düşecek?

Dövizin düşüşe geçmesi ile en çok merak edilen marketlerde fiyatların yüzde kaç oranında düşeceği.
Ancak, bugüne kadar bu düşüş marketlerdeki etiket fiyatlarına henüz yansıtılmadığı görüldü. Vatandaşlar, döviz yükselir yükselmez marketlerdeki fiyatların saat başı değiştiğini ifade ederek, ancak döviz düşerken fiyatların ayni oranda ve günde düşmediğine dikkat çekti.

Tüccarlar satış rakamını düşürmüyor iddiası

İddiaya göre piyasadaki etiket fiyatlarının düşmemesinin en önemli nedeninin mal ithal eden ve piyasaya veren tüccarların dövizin düşmesine rağmen halen fiyatları aşağıya çekmediği ve yüksek fiyattan mal satışına devam ettiği ileri sürüldü.
Bazı market sahipleri tüccarların kendilerine halen yüksek fiyattan ürün satmaya devam ettiğini, bunun devam etmesi halinde piyasanın rahat nefes alamayacağını belirtti.

Hükümet denetimleri artırmalı

Hükümete çağrıda bulunan vatandaşlar fiyatları düşürmeyen satıcı ve tüccarların isimlerinin acıkamaya davet etti.
Gerekli denetimlerin yapılmasını ve fiyatların ucuzlatılması için tüm önlemlerin alınması gerektiği konusunda hükümet yetkililerini göreve çağıran vatandaşlar, fahiş fiyat farkı ile satış yapanlara büyük cezai müeyyideler uygulanarak isimlerinin ve markaların halka açıklanması gerektiğini belirtti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20