"Muhalefetin gayesi Meclis’i kilitlemek..."

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Sunat Atun BRT’de 14. Saat programına katılarak, siyasi gündemle ilgili soruları yanıtladı.

"Muhalefetin gayesi Meclis’i kilitlemek..."

Atun, önümüzdeki hafta adalet temelinde Meclis’te UBP’nin komitelerdeki üye sayısının 4’e çıkmasını talep edeceklerini söyledi.

İşte UBP Milletvekili Sunat Atun’un söylediklerinden öne çıkan başlıklar:

“ÇOĞUNLUĞUMUZ OLMALI, ADALET BUNU EMREDER”

“Meclis’te belirgin bir aritmetik vardır. Ve Meclis İç Tüzüğü de bu aritmetik ağırlığına göre partilerin gruplarının komitelerde nasıl temsil edileceğini zaten ortaya koyuyor. 7 üyeli Ekonomi komitesinin 4’ü bizim ancak Hukuk ve  İdari komitelerinde üye sayımız 3 muhalefetin de 3 olması esasında adil bir dağılıma işaret etmiyor. Seçim tarihinin belirlenmesi ile Seçim ve Halkoylaması Yasasına ilişkin onun da tekrar elden geçirilmesine ilişkin Ad-Hoc Komite önerimiz vardır… Biz  Meclis İç tüzüğünün öngördüğü grupların milletvekili sayısına oranla sahip olmaları gereken sayıyı talep edeceğiz Meclis’ten. Dolayısıyla UBP hem Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde hem de İdari ve Sosyal İşler Komitesi’nde 4 çoğunluğunu almak durumundadır. Adalet bunu emreder."

“MUHALEFETİN GAYESİ KAOSTAN BESLENMEYE ÇALIŞMAK”    

 “Gerek Anayasa hükmü gerekse İç Tüzük hükmü grupların komitelerde Meclis’teki sayılarının ağırlandırılarak komitede oranının yansıtılmasını öngörüyor. Ek bir maddede bir ikinci fıkrada da şunu düzenliyor. Ad-Hoc Komite kurulacaksa grubu bulunmayan diğer partiler de 1’er temsilci verir. Katıldığım toplantıda şunu önerdim. Bu dengeyi biz adalet ve eşitlik temelinde eğer sağlamak istiyorsak. O zaman UBP 3 yerine 6, CTP 2 yerine 4, Halkın Partisi 1 yerine 2 vekil koysun bu sefer 3 vekili olan 1 temsilci vermiş olacak.6 vekili olan da 2 temsilci vermiş olacak. Tam adil ve dengeli eşitlikli bir temsiliyet olur. Bunu ortaya koyduk. Bunu da muhalefet reddetti. Çünkü burada gaye yapıcı bir şekilde bir ortak yol aramak değil.

Burada muhalefetin gayesi Meclis’i kilitlemek, bir kaos ortamına sokmak ve muhalefet olarak kaostan beslenmeye çalışmak. Hedefleri gereksiz tartışmalara ülkeyi sokmak. Muhalefet olarak bundan istifade etmeye çalışmak. Bu çok sığ bir siyasettir. Biz zaten ihtiyaç duyulan orta yolu biz kendilerine önerdik.Tam da ihtiyaç duydukları, talep ettikleri şekilde bir formül ortaya koyduk. Kabul etmiyorlarsa biz de İç Tüzükteki hükümlerin çalıştırılmasını ve komitelerdeki sayıların nasıl oluşturulmasını emrediyorsa  biz Meclis’ten bunu talep edeceğiz. Önümüzdeki haftalarda tartışmalar ülkemizin siyasi gündemini belirleyecek olan konu seçim tarihi olacak."

“MUHALEFET OY KAZANIMININ PEŞİNDEDİR”

“Artık seçim zamanı yakınlara gelmek üzere. Seçim zamanı yakınlara gelmek üzere ise her türlü fırsatı kullanıp, her şekilde bu ülkeye bedel ödetip, her türlü oy kazanımının peşindedir muhalefet. Bence halka bu yüzlerini göstermiş oldular."

“KIB-TEK’LE İLGİLİ RAPOR 1 AYLIK SÜREDE TAMAMLANACAK”

 Kıb-Tek Araştırma Komitesi’nde çalışmaların sona gelindiğini de söyleyen Atun, “1 aylık süre içerisinde rapor tamamlanır. Çünkü bayağı bir toplantı yaptık. Daha en az iki toplantı daha yapılması gerekiyor. Ben de komite başkan yardımcısı da tutanakları en baştan okuyoruz. En fazla en az iki yada 3 toplantı içinde rapor hazırlanmış olacak.  Bir takım saptamalar var. Bizim orada görevimiz belgelere dayandırılmış tespitleri ortaya koymak. Komiteden tarafsız bir rapor elbette çıkacak” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER