Özersay: Hükümet, gerekirse silah ruhsat iptali konusunda GKK ve PGM ile birlikte acilen adım atmalı

HP Genel Başkanı Kudret Özersay, iki ay içerisinde evde tutulan silahların çocuklar tarafından kullanımı nedeniyle aile faciaları yaşandığına dikkat çekerek, “Herkes sorumluluğunun bilinciyle hareket etmeli ama hükümet de denetleme, gerekirse ruhsat iptali konusunda GKK ve PGM ile birlikte acilen adım atmalıdır” dedi.

Özersay: Hükümet, gerekirse silah ruhsat iptali konusunda GKK ve PGM ile birlikte acilen adım atmalı

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, sosyal medya üzerinden bir paylaşım yaparak, son iki ay içerisinde evde tutulan silahların çocuklar tarafından kullanımı nedeniyle aile faciaları yaşandığına dikkat çekti.

“BU OLAYLAR ÇOCUKLARIN KOLAYCA SİLAHLARA ULAŞABİLDİĞİ İÇİN YAŞANDI”

Bu olaylar neticesinde dört vatandaşın hayatını kaybettiğine vurgu yapan Özersay, “Şiddet içeren bilgisayar oyunları, sosyal medya kullanımı veya başka, sebebi ne olursa olsun, bu vahim sonuç, bu çocuklar kolayca bu silahlara ulaşabildiği için yaşandı” dedi.

Özersay, son iki olayda da birisinin emekli asker diğerinin ise emekli polis iki vatandaşın evlerinde bulundurdukları silahların kullanıldığına işaret ederek, şunları söyledi:

“Sadece emekli olan asker ve polislerimizin değil şu anda görevde olanların da silahlarını evlerinde tasarruf ettiklerini biliyoruz; Bunlar haricinde geçmişte polis yahut asker olmasalar da silah tasarruf ruhsatı verilmiş olan kişiler vardır ve onlar da bu silahları (profesyonel atıcılık kapsamında olanların bir bölümü hariç) evlerinde bulundurmaktadırlar.”

“YAŞANANLAR FAZLASIYLA ENDİŞE VERİCİDİR”

“Yaşananlar fazlasıyla endişe vericidir” diyen HP Genel Başkanı Kudret Özersay, “Daha da önemlisi bu silahların evlerde nasıl muhafaza edildiği, artık çok daha büyük önem kazanmıştır. Hükümetin derhal Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve Polis Genel Müdürlüğü ile toplantı yaparak bu silahların evlerde nerelerde, nasıl muhafaza edildiklerini, keza canlı mermilerle ilgili nasıl tedbirler aldıklarını ele alıp fiilen etkili şekilde denetlenmesini sağlamaları, kurallara uymayanlarınsa ruhsatlarının iptal edilmesini sağlamaları yaşamsaldır” diye konuştu.

“TEHLİKELİ BİR HALE SOKMAKTA…”

Kudret Özersay, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

Pandemi döneminde çocuklarımızın eğitim hayatı ve sosyalleşme imkanları alt üst olmuş, ailelerin düzeniyse ekonomik ve sosyal olarak sarsılmıştır. Sadece bu hususlar dahi ev içlerinde tasarruf edilen silahları eskiye göre çok daha tehlikeli bir hale sokmaktadır.

BİREYSEL SİLAHLANMA İLE İLGİLİ OLARAK ÇOK DAHA FAZLA HASSASİYET GÖSTERMELİYİZ

Geçen hükümet döneminde Bakanlar Kurulu toplantılarında yeni silah ruhsatı verilmesi taleplerine izin vermeyip her defasında karşı çıkmış, önergesi gelenleri imzalamamıştım. Dünya bireysel silahlanmaya karşı ciddi tartışmaların yaşandığı bir dönemden geçiyor. Evet çocuk eğitimi, sosyal medya kullanımı ve şiddet içeren oyunlar, televizyon dizileri elbette önemli ve o konularda da tedbir şart. Öte yandan salgının yarattığı ve yakında yaratacağı sosyal bunalımlar şimdi bireysel silahlanma ile ilgili olarak çok daha fazla hassasiyet göstermemiz gerektiğini ortaya koyuyor.

Herkes sorumluluğunun bilinciyle hareket etmeli ama hükümet de yukarıda belirttiğim denetleme ve gerekirse ruhsat iptali konusunda GKK ve PGM ile birlikte acilen adım atmalıdır.”

Kaynak: Kıbrıs Postası

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER