PENTAGON'DAN S-400 AÇIKLAMASI

SÖZCÜ JONATHAN HOFFMAN: "(TÜRKİYE'NİN S-400 SİSTEMLERİNİ TEST ETTİĞİ HABERLERİ) BU HABERLER DOĞRU İSE SAVUNMA BAKANLIĞI BU TESTİ GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE KINIYOR. OPERASYONEL BİR S-400 SİSTEMİNİN, TÜRKİYE'NİN ABD VE NATO'YA OLAN BAĞLILIĞIYLA ÖRTÜŞMEDİĞİNİ AÇIKLIKLA İFADE ETTİK"

PENTAGON'DAN S-400 AÇIKLAMASI
banner22

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, Türkiye'nin S-400 sistemlerini denediğine ilişkin haberler üzerine, "Bu haberler doğru ise Savunma Bakanlığı bu testi güçlü bir şekilde kınıyor." açıklamasında bulundu.

Hoffman, yaptığı yazılı açıklamada, Pentagon'un söz konusu teste ilişkin haberlerden haberdar olduğunu belirterek, "Bu haberler doğru ise Savunma Bakanlığı bu testi güçlü bir şekilde kınıyor. Operasyonel bir S-400 sisteminin, Türkiye'nin ABD ve NATO'ya olan bağlılığıyla örtüşmediğini açıklıkla ifade ettik." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bu sistemleri almasına karşı çıktıklarını hatırlatan Hoffman, "Türkiye'nin bunları operasyonel hale getirdiği haberlerinden kaygı duyuyoruz. Aktif hale getirilmemeli. Bunu yapmak güvenlik ilişkilerimiz için ciddi sorunlar teşkil etme riski taşıyor." yorumunda bulundu.

Hoffman, Türkiye'nin S-400 alımından dolayı F-35 programına katılımının askıya alındığını aktararak, "S-400 başka alanlardaki iş birlikleri konusunda engel olmaya devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20