Seçmenler nasıl oy kullanacak?

Değerli KKTC Seçmeni, seçime bir hafta kaldı. Kullanacağınız oyun geçersiz olmasını istemiyorsanız, bu sayfayı iyi okuyun, seçim gününe kadar saklayın… TİKEN’in “kafası karışık” seçmene armağanıdır.

Seçmenler nasıl oy kullanacak?
banner22

MÜHÜR… Seçmen sandığa gider, mührü eline alır ve destelemek istediği partinin ambleminin altındaki karenin içine bir defa ‘evet’ mührünü basar. Her mühürle o partinin 50 milletvekili adayına 1 oy gider. Mührün önce emici kâğıda basılması; mürekkebin oy pusulasına bulaşmasına engel olur. Yüksek Seçim Kurulu’na göre seçmen buna dikkat etmeli. Mührün bulaştığı pusulalar bulaşın işaret olarak kabul görmesi halinde geçersiz sayılır.

MÜHÜR VE TERCİH… Seçmen önce desteklediği partinin amblemi altındaki karenin içine mührü vurur. Mühür ve tercih kullanacak seçmenler mühür vurdukları partinin 50 adayı arasında kalemle tercih yapılabilir. Her ilçeden aday tercih etme zorunluluğu yok ancak tercih yapılacak ilçedeki adayların yarısı kadar tercih yapma şartı var. Seçmen, tercih yapmak isterse, Lefkoşa’da 8; Gazimağusa’da 6; Girne’de 5; Güzelyurt’ta 1; İskele’de 2; Lefke’de 1 tercih yapma hakkı bulunuyor.

TERCİH OYLARI NASIL YANAR? Söz konusu sayılardan daha az veya daha çok tercih yapılması halinde tercihler geçersiz sayılır.  Herhangi bir ilçede hatalı tercih yapılırsa sadece o ilçedeki tercihler geçersiz olur. Her ilçede tercihler hatalı yapılsa bile mühür geçerli sayılır. Tercih, oy olmadığı için sadece adayların parti içi sıralamasını etkiler, partilerin aldığı oy miktarına veya kaç milletvekili çıkaracağına etki etmez.

KARMA… En çok oy yakılan seçme yöntemi karmadır. Karmada mühür kullanılmaz. Kalemle oy pusulasındaki adaylar arasında seçim yapılır. Kural, en az 23 en fazla 50 adaya oy vermektir. Oyların en az iki parti veya bir parti ve bir bağımsız arasında paylaştırılması gerekir. Her ilçede oy kullanma zorunluluğu yoktur ancak oy kullanılacak ilçede oylar karışık kullanılmalı ve en az aday sayısının yarısı kadar adaya oy verilmeli veya en fazla o ilçedeki aday sayısı kadar adaya karışık şekilde oy kullanılmalı.

KARMA OY SAYISI… Lefkoşa en az 8 en fazla 16; Gazimağusa’da en az 6 en fazla 13;Girne’de en az 5 en çok 11;Güzleyurt’ta en az 1 en çok 3; İskele’de en 2 en fazla 5; Lefke’de en az 1 en çok 2 adaya oy verilebilir. Bir ilçede bu sayılarda belirtilen en az aday sayısından az veya en fazla aday sayısından fazla adaya oy verilirse o ilçenin karma oyları geçersiz kabul edilir.

KARMA’DA 23’TEN AZ 50’DEN FAZLA OY KULLANMAYIN… Eğer oy kullanılan tüm ilçelerdeki geçerli karma oy sayısı 23’ün altına düşerse tüm karma oy pusulası geçersiz addedilir. Eğer hatalı karma oyların haricindeki geçerli karma oyların toplamı 23’ün üzerinde ve 50 veya 50’den az ise oy pusulası geçerlidir. Yüksek Seçim Kurulu uyarısına göre, hata payını en aza indirmek için karma oy kullanımında minimum olarak belirtilen 23’ün üzerinde adaya oy kullanılması gerek.

Kaynak: Gıynık Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20