SON DAKİKA! Sağlık Bakanlığı’ndan Açıklama

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs hastalarına yakın temasta bulunan kişilerin karantina sürecine ilişkin bir açıklama yapıldı.

SON DAKİKA! Sağlık Bakanlığı’ndan Açıklama
banner22

Bulaşıcı Hastalıklar Yasası kapsamında toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin aldığı kararlar doğrultusunda Sağlık Bakanlığı’ndan bir açıklama yapıldı.

Bakanlık açıklamasında, Koronavirüs hastalarına yakın temaslıların son temas tarihine göre aşılı ise 7, aşısız ise 10 gün boyunda karantinada kaldığı belirtildi.

Yakın temaslıların son temas tarihinin sıfırıncı gün olarak kabul edildiğinin de aktarıldığı açıklamada, “Yakın temaslı kişilerde takip süreleri içerisinde Koronavirüs semptomları gelişirse filyasyon ekiplerince numune alınması sağlanır” denildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, karantina süresi tamamlanan kişilerin otomatik olarak geçici bir süre bileklik takibi sonlanacağını ve kontrol için PCR yapılacağı bildirildi.

Yapılan PCR testinin ardından ‘negatif’ test sonucuna göre karantina sürecinin sona ereceği belirtilen açıklamada, “Temaslı kişiler aşı durumuna göre negatif PCR sonuçlarını ibraz etmeleri durumunda en yakın Turkcell bayisine giderek bilekliklerini çıkartabilirler” ifadelerine yer verildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20