Sunat Atun: Jeneratörleri Türkiye’nin ilgili bütçeleri karşılayacak

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, önceki bakan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı döneminde, senelik 2 milyon dolara 2 adet 25’er megavatlık jeneratör alımı için Türkiye ile anlaşıldığını kaydederek, “Biz, bu maliyeti karşılayamayacağımızı söyledik. Kıbrıs işlerinden sorumlu Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı ile Türkiye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bütçesi’nden bu karşılandı. Jeneratörleri bize tahsis ettiler” dedi.

Sunat Atun: Jeneratörleri Türkiye’nin ilgili bütçeleri karşılayacak
banner22

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Kıbrıs Postası’na konuştu; jeneratörlerin Türkiye tarafından tahsis edildiğini belirtti.

ATUN: ARIKLI, SENEDE 2 MİLYON DOLARLIK KİRALAMA YAPTI

Dönemin bakanı Erhan Arıklı’nın Türkiye Elektrik Üretim Anonim Şubesi ile 2 adet 25’er megavatlık jeneratör alımı için 5 yıllığına senede 2 milyon dolarlık kira sözleşmesi imzaladığını kaydederek, sürecin Bakanlar Kurulu’na gitmeden işlediğini ifade etti. Atun, Kıb-Tek Yönetim Kurulu’nun süreci doğru yönettiğini fakat Arıklı’nın süreci doğru yönetmediğini kaydetti.

“MALİYETİ KARŞILAYAMAYACAĞIMIZI SÖYLEDİK”

Göreve geldikleri zaman jeneratörlerin maliyetini karşılayamayacaklarını Türkiye’ye ilettiklerini ifade eden Atun, “Kıbrıs işlerinden sorumlu Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı ile Türkiye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bütçesi’nden bu karşılandı. jeneratörleri bize tahsis ettiler” dedi.

“KIB-TEK KİRA BEDELİ ÖDEMEYECEK MADDESİ KOYDURDUK”

Kıb-Tek’in kira bedeli ödememesi için sözleşmeye maddeyi koydurduklarını kaydeden Atun, “Jeneratörleri kurumu ödemesi durumunda kilovat başı 20 kuruşluk ek maliyet de oluşacaktı. Bu, pahalılık olarak yansıyacaktı” dedi.

ÖZKIRAÇ: KİRA BEDELİNE KARŞIYIZ

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Başkanı Kubilay Özkıraç ise konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada, kira bedeline karşı olduklarını ifade eti. Sendika olarak 2018-2019 tarihlerinde dönemin UBP’li bakanı Hasan Taçoy ile imzalanan protokole uyulmasını istediklerini ifade eden Özkıraç, 60’ar megavatlık 2 jeneratör alımı yapılmasını, daha sonra ise doğal gaz dönüşümlü üretime geçilmesi gerektiğini söyledi.

“ARIKLI, KURUMU 5 YIL GERİYE GÖTÜRDÜ”

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın 1 yıllık bakanlık döneminde elektrik kurumunu 5 yıl geriye götürdüğünü ifade eden Özkıraç, “Toplum onu sandığa gömecek” dedi.

Kaynak: KIBRIS POSTASI

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20