Tatar’ın önerilerinin içeriğinden haberim yok!

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Birleşmiş Milletler (BM) Siyasi İşler Bölümü Avrupa, Orta Asya ve Amerika Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca’ya dün gerçekleştirdiği görüşmede sunduğu öneriler Rum basınında geniş yer bulurken, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ise dün akşam yaptığı açıklamada, önerilerin içeriğine dair bir bilgisi olmadığını iddia etti.

Tatar’ın önerilerinin içeriğinden haberim yok!
banner22

Politis gazetesi: “ Tatar’dan İki Devletli Anti GYÖ’ler – Önerilerin İçerine Dair Başkan’ın Bilgisizliği” başlıkları altında verdiği haberinde, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, Kıbrıs Rum tarafının Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) önerileri reddetmekle kalmayıp dün Birleşmiş Milletler (BM) Siyasi İşler Bölümü Avrupa, Orta Asya ve Amerika Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca’ya gerçekleştirdiği görüşmede “iki devletin işbirliğine dayanan dört maddelik öneri paketi sunduğunu” yazdı.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın dört maddelik önerisine haberinde ayrıntısıyla yer veren gazete, Kıbrıs Türk liderin, taraflar arasındaki uçurumun ortadan kalkması adına hiçbir niyet ortaya koymadığı yorumunda da bulundu.

Anastasiadis’in ise, henüz bilgilendirilmemiş olması sebebiyle Tatar’ın önerileri hakkında henüz esaslı bir açıklamada bulunmadığını belirten gazete, Anastasiadis’in dün akşam yaptığı bir açıklamada, “öneriler hakkında bilgisi olmadığını” söylediğini aktardı.

Habere göre Anastasiadis, “önerilerin içeriği konusunda henüz bir bilgilendirme almadığını, içerik hakkında bilgi sahibi olur olmaz Kıbrıs Rum tarafının yanıtının verileceğini” belirtti.

Anastasiadis, Birleşmiş Milletler (BM) Siyasi İşler Bölümü Avrupa, Orta Asya ve Amerika Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca’la dün sabah gerçekleştirdiği görüşme sırasında da “en ufak bir şey söylenmediğini” iddia ederek “yani ne Birleşmiş Milletler ne de Genel Sekreter yardımcısı Sn. Tatar’ın herhangi bir öneri hakkında bilgi sahibiydiler” şeklinde konuştu.

Jenca’ya dün sabah gerçekleştirdiği görüşmeye de değinen Anastasiadis; “BM’nin, müzakerelerin yeniden başlaması çabasında Genel Sekreter aracılığıyla, yani, gerek belirli bir yetkili gerekse BM Genel Sekreterinin diğer temsilcileriyle ve atamaya gerek olmadan aktif olacak olması önemlidir” şeklinde konuştu.

Anastasiadis, “BM Genel Sekreterinin üçüncü veya başka ülkelerden özel veya şahsı veya başka tür bir temsilci atamasını tartışmak yerine bu rolü BM’de hizmet eden BM yetkilileri aracılığıyla Genel Sekreter üstlenecek” ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20