‘Temiz Eller Projesi’, YDP ile mümkün!

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Girne Milletvekili adayı Ercan Turhan,  seçim özel programında Kıbrıs Haber Yazı İşleri Müdürü Gizem Özgeç’in sorularını yanıtladı.

‘Temiz Eller Projesi’, YDP ile mümkün!
banner22

“ARIKLI; DOĞRU KİŞİLİK… HAKSIZ SALDIRILARA UĞRADI”

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Girne Milletvekili adayı Ercan Turhan,  seçim özel programında Kıbrıs Haber Yazı İşleri Müdürü Gizem Özgeç’in sorularını yanıtladı. 
Ercan Turhan, YDP’den aday olma sebebini şu sözlerle açıkladı: “YDP’den aday olmamın sebebi, Genel Başkan Erhan Arıklı’nın çok doğru bir kişilik olması. Pandemi dönemi hep sözünün eri oldu, topu taşa atmadı. YDP’ye görüşlerim de yakın…”
Turhan devamında, “Erhan Arıklı’nın yaklaşık 11 ay, Başbakan ve Ekonomi Bakanlığı görevi oldu. Erhan Arıklı’ya haksız saldırılar yapıldı.  Akaryakıt alım ihaleleri, ülkede akaryakıtsız olacak sözü bile, günlerce konuşuldu. Tüp gaz da indirim yapılacak diye dalga geçildi. Şimdi de zam yapıldı ancak ses çıkmadı. Ülkeye akaryakıt taksit taksit verildi, kimse sesini çıkarmadı. Arıklı güzel çalışmaların üzerine gitti ve yaptı. Ülkemizde temiz eller projesi gerekli… Ancak Arıklı ve YDP bu konuda tek kaldı. Bunlar da YDP’nin vizyonunun diğerlerinden farklı olduğunun göstergesidir. Diğer partiler defalarca hükümette yer aldı. Manifestolara baktığımızda diğer partilere 20 sene öncesi ile aynı ufak tefek değişiklikler var… YDP aynı kefeye konulamaz…” ifadelerini kullandı.

“BİR AN ÖNCE KAMU REFORMU”

Kamu reformunun bir an önce hayata geçmesi gerektiğini de vurgulayan Turhan şunları kaydetti:

E-devlet projesi yıllardır hayata geçemedi… Faiz Yasası, Etiket Tüzüğü, Şans Oyunları Yasası gibi devletimizin gelirlerini arttırabileceği yasaların geçirilmesi gerekir. Bu ülkenin reformlara ihtiyacı var. YDP bunların hepsini yapmaya adaydır. Bu seçimlerde 8-10 milletvekili çıkarabilirsek, hükümeti kuran parti olursak hükümet protokolünde olmazsa olmazlarımızı yazıp hareket edeceğiz. Hükümet i kuran parti olursak olmazsa olmazlarımızı hayata geçireceğiz. Yüzde 15- 20 arasında oy almayı düşünüyoruz.  8 ile 12 arasında milletvekili çıkarmayı hedefliyoruz.”

“EKONOMİYE DİREKT KATKI SAĞLAYACAK YASALARDIR”

Ercan Turhan, ekonomiye direkt katkı sağlayacak olanın yasalar oluğunu ve ülkede etkin bir denetim yapılmadığını da vurguladı. Turhan “ Çalışmalarımız hayata geçtiği zaman ekonomi kendi ayakları üzerinde duran ekonomi haline gelecek. T ürkiye ile ilişkimizi ana yavru ilişkisinden abi, kardeş ilişkisi içinde yürütmek.  Böylece KKTC’de kendi ayakları üzerinde duran ve büyüyen ekonomiye sahip olacak. Türkiye ile yine iç içe olacaktır. Türkiye’nin garantörlüğü ve alt yapı destekleri devam edecek” şeklinde konuştu.

TURİZMİN İKİ BÜYÜK SORUNU: TANITIM VE ULAŞIM

Turhan, turizme dair ise şu değerlendirmeler ve önerilerde bulundu:

“Ülkemizde devamlı bürokratların değişmesi, kalıcı politikaların önüne geçiyor. Turizmin iki büyük sorunu: Tanıtım ve ulaşımdır. Tanıtım için, uzun vadede bütçesi olan işler yapmak gerekir. Meclise girdiğim takdirde ilk olarak Türkiye’ye Giriş ve Tanıtım Vakfı’nın benzerini Kıbrıs’ta kurmak için çalışacağım. Bunu da Otelciler Birliği, Acenteciler Birliği, Gazinocular Birliği, Restorancılar Birliği, ilgili üniversitelerin birimleri, bakan ve müsteşardan oluşan paydaşlarla bu yapının uzun vadede turizm planlaması gerekiyor. Ülkemizde az sayıda sefer yapılıyor. Ulaşım çok pahalı.  Sanal anlamda Kıbrıs Türk Hava Yolları’nı kuracağız. Ülkemizdeki yatırımcıları ortak edeceğiz. Bu şirketin amacında kar olmayacak. Türk Hava Yolları ile antlaşma yaparak bütçesine göre en az 6,7 tane uçak kiralayıp, Türkiye’den Kıbrıs’a seferler düzenlenecek. Diğer hava yollarının da rekabet olmaması için aşağı çekilmesi gerekecek. Türk Hava Yolu ile yapılan antlaşmayla uçuş frekansları arttırılacak. THY’nin yakın coğrafi bölgelerde charter seferlerini sağlaması için çalışacağız. Kıbrıs’ı yurtdışı statüsünden çıkarılıp, yurtiçine alınacak ki vergiler oranı azalacak. Yine yurtdışı terminalinden uçacak, sadece statü olarak yurtiçi statüsüne aldıracağız. Bu çalışmalar hayata geçtiği zaman tanıtım ve ulaşımı aşmış olacağız.  Bunları yaptığımızda ticari açık kapanacak. Doğu Akdeniz’de bir milyonun üzerinde özel yat geziyor. Burada da bir marina yapılmalıdır. Günü birlik konaklamamanın sağlanabileceği marina yapılmalıdır.  Otelciler ile üreticiler bir araya gelmelidir. Oteller tükettikleri ürün miktarını aylara göre çıkarıp, oteller alım garantili üretim planlaması yapsınlar. Çiftçiler buna göre üretim yapsınlar. Üretici ve çiftçi arasında antlaşma yapılıp, kazan kazan mantığı olacak. Oteller uyguna ürün satın alıp, üreticinin de kazanmasını sağlayacak. Kıbrıs otellerini de hellim konusunda teşvik edebiliriz. Otel müşterilerine hellim hediye edilip, hellim tüketiminin artmasını sağlayabiliriz. Yenilenebilir enerjinin üretilmesi, teşvik edilmesi gerekir.  Türkiye’nin uyguladığı denizlerin temiz tutulmasına yönelik mavi bayrak uygulaması var. Uygulamayı pazar argümanı olarak da kullanılabilir. Kıbrıs’taki denizlere ve büyük tesislere uygulamak Kıbrıs için önemli çalışma olacak. Türkiye ile yapılan kongre antlaşmaları ile ülkemizde kongre turizmini arttırabiliriz.”

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2022, 13:16

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20