"Umarım erken seçim tarihi konusunda uzlaşıya varırız”

Başbakan Ersan Saner, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası basına açıklamalarda bulundu.

"Umarım erken seçim tarihi konusunda uzlaşıya varırız”

UBP’nin, erken seçim tarihiyle ilgili, hükümetin çoğunlukta olacağı Ad-Hoc Komite oluşturulması önerisinin görüşüldüğü Meclis Danışma Kurulu Toplantısına da değinen Saner, mecliste temsil edilen tüm partilerin ara seçim yapılmasını istemediğini kaydederek, “Hükümet olarak erken seçim için 3 Nisan 2022 tarihini belirledik, muhalefet ise 29 Ağustos olarak önerdi; öneriler meclise yasa tasarısı olarak gönderildi” dedi.

"MUHALEFET PARTİLERİ TOPLANTIDAN AYRILDI, UZLAŞIYA VARILAMADI"

Mecliste temsil edilen partilerin yer alacağı Ad-Hoc Komite kurulması için Meclis Başkanlığı’na öneri yaptıklarını anımsatan Saner, bugün önerinin Meclis Danışma Kurulu Toplantısında görüşüldüğünü ancak muhalefet partilerinin toplantıdan ayrılması sonucu bir uzlaşıya varılmadığını dile getirdi. Saner, Meclis Başkanı Önder Sennaroğlu’nun konuyu yarın Meclis Genel Kurulu’na taşıyacağını ifade etti.

Muhalefet partileri ile uzlaşıya varılmaması nedeniyle duyduğu üzüntüyü ifade eden Saner, 27 vekile sahip iktidarın iradesini, 21 vekille tartışmayacaklarını, bunu muhalefete de ifade ettiklerini söyledi.

"KOMİTELERDE HAK ETTİĞİMİZ TEMSİLİYET İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATACAĞIZ"

Demokratik teammüler gereği tüm partilerin 2018 yılında mecliste nasıl temsil edileceği konusunda halkın verdikleri oylar ile bir oran çıkardıklarını ve bu oran çerçevesinde mecliste bulunduklarını kaydeden Saner, “Divana katılan 3 partiden UBP’nin 20, CTP ve HP’nin toplam 18 vekili mevcuttur” dedi.

Saner, “Mali Komite, İdari Komite ve Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde hak ettiğimiz temsiliyet için yarından itibaren çalışma başlatacağız" diye konuştu. Muhalefetin göstermiş olduğu tutumdan vazgeçmesini dileyen Saner, "Umarım erken seçim tarihi konusunda uzlaşıya varırız” dedi.

KAYNAK: KIBRIS POSTASI

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER