Yapışkana bulanan bukalemun kurtarıldı!

Doğa Park yetkilileri, vücuduna ve ayaklarına izolasyon malzemeleri yapışan bukalemunun yoğun bir çaba sonrasında kurtarılarak sağlığına kavuşmak üzere olduğunu açıkladı.

Yapışkana bulanan bukalemun kurtarıldı!
banner22

Çatalköy'de, yeni izolasyon yapılmış alana giren ve yapışkan maddeden zarar görmüş bukalemunu farkeden vatandaş, 1190 Yaban Hayat Destek Hattı'nı aradı. Kısa sürede Yaban Hayat Hastahanesi'ne ulaştırılan bukalemun, uzmanlarımız tarafından tedaviye alındı, yapışkan malzeme temizlendi.

DoğaPark tarafından yapılan açıklamada, ''Özellikle ayaklarındaki yapışkan maddenin yoğunluğu, yürümesini engelleyecek kadar fazlaydı. Eğer farkedilmeseydi,  beslenemeyecek ve hayatta kalamayacaktı. Neyse ki şuan iyi ve doğaya döndü.'' ifadeleri kullanıldı.

Sık renk değiştirme yeteneğiyle bilinen bukalemunun, kuyruklu sürüngenler takımında ayrı bir yeri vardır. Bağlı olduğu bukalemungillerin Asya, Güney Avrupa ve Kuzey Afrika'da yayılım gösteren 80'den fazla türleri vardır. Kıbrıs adasında yayılım göster tür ise bayağı bukalemun (Chamaeleo chamaeleon) olarak bilinmekte ve Ege sahilleri ile bütün Akdeniz sahil bölgesininde yayılmıştır. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20