Kıbrıslı Türk ve Rum siyasi partiler Ledra Palace’da buluştu

Slovakya Büyükelçiliği tarafından organize edilen iki toplumlu toplantılar çerçevesinde, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi parti liderleri ve temsilcileri bugün Ledra Palace Otel’de bir araya geldi.

Yayın: 26.06.2024 - 17:58

30 kez okundu

Kıbrıslı Türk ve Rum siyasi partiler Ledra Palace’da buluştu

Toplantı sonrası yapılan ortak açıklamada, toplantıya ev sahipliği yapan Güney Kıbrıs’tan AKEL partisinin “Kıbrıs sorununda süregelen çıkmazın aşılmasını hedefleyen etkin inisiyatiflere olan ihtiyaç” konulu önerisinin ele alındığı belirtildi.

Açıklamada, siyasi parti temsilcilerinin Kıbrıs sorununda müzakerelerin devam etmemesinin kabul edilemez, bölücü statükonun sağlamlaşmasına katkıda bulunduğu konusunda hemfikir oldukları kaydedildi. Temsilciler, mevcut çıkmazın her iki toplumun liderlerinin alabileceği yeni inisiyatiflerle aşılabileceğine inandıklarını ifade ettiler. Ayrıca, BM Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilcisinin çabalarının, BM parametrelerine dayalı federal bir çözüm için müzakere sürecinin yeniden başlamasına yardımcı olacak şekilde ilgili tüm taraflarca desteklenmesi gerektiği vurgulandı. Siyasi partiler, BM Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilcisinin Kıbrıs’a yapacağı bir sonraki ziyaretinde kendisiyle görüşmek istediklerini belirttiler.

Toplantıya katılan siyasi partiler, toplum düzeyindeki diyaloğun birçok düzeyde geliştirilmesi gerektiği görüşünde birleşti. Açıklamada, empati, iş birliği ve federal kültür yaratmayı amaçlayan girişimlerle Kıbrıs halkına yaklaşılması gerektiği, bu doğrultuda eğitim, kültür, bilim, çevre ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi alanlarda iş birliğinin teşvik edilmesinin önemli olduğu ifade edildi. Ledra Palace toplantılarına katılan siyasi partilerin bu yönde çalışmaları teşvik edici olacağı belirtildi.

Ayrıca, toplantıya katılan siyasi partiler, bölgede barışın hakim olması gerektiği ve Gazze’deki savaşın sona ermesinin her zamankinden daha gerekli olduğu konusunda hemfikir olduklarını belirttiler. Filistin sorununa BM kararlarına dayalı iki devletli bir çözüm bulunması gerektiği ifade edildi ve Kıbrıs’ın bölgede barışın köprüsü olması gerektiği vurgulandı.

Bir sonraki toplantı, 31 Temmuz’da Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) ev sahipliğinde yapılacak. Kıbrıs Türk tarafından Demokrat Parti’nin (DP) ile Kıbrıs Rum kesiminden Yeşiller Partisi’nin ortak bildirinin dışında kalmayı tercih ettikleri belirtildi.

Bugünkü toplantıya Slovak Büyükelçi Martin Bezak himayelerinde katılan isimler ise şöyle: Bağımsızlık Yolu’ndan Umut Ersoy ve Mustafa Keleşzade, BKP’den Salih Rüştü Sonüstün, CTP’den Sami Özuslu, DP’den Salih Çeliker, KSP’den Osman Zorba, TDP’den Mustafa Ertanın ve YKP’den Murat Kanatlı ile Oğuz Özen. Güney’den ise AKEL’den Stefanos Stefanou, Elias Demetriou, Stavri Kalopsidiotou, Yeşiller Partisi’nden Kyriakos Tsimillis, DEPA’dan Antigoni Papadopoulos, DİSİ’den Xenia Constantinou, EDEK’ten Andreas Panagides, ERKK’ten Ioulia Khovrina Komnenos, Nikolaos Khovrin Komnenos, Elvira Ribas ve Birleşik Demokratlar’dan Praxoula Antoniadou Kyriacou.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap