Kızılöz ve Başoğlu’nun Projeleri TÜBİTAK tarafından desteklenebilir bulundu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Doğu Akdeniz Üniversitesi'nden Dr. Burcu Kaya Kızılöz ve Lefke Avrupa Üniversitesi'nden Dr. Faika Başoğlu'nun projelerini desteklemeye uygun buldu.

Yayın: 27.05.2024 - 13:31

38 kez okundu

Kızılöz ve Başoğlu’nun Projeleri TÜBİTAK tarafından desteklenebilir bulundu

Bu çerçevede, Milli Eğitim Bakanlığı ile Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ve Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) arasında, projelere destek sağlanması amacıyla “Bilimsel Araştırma ve Proje Destekleme Protokolü” bugün imzalandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kılıç, LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen, DAÜ’den Dr. Burcu Kaya Kızılöz ve LAÜ’den Dr. Faika Başoğlu’nun imza koyduğu protokol, önemli bir işbirliğini temsil ediyor.

Bu protokol kapsamında, Dr. Burcu Kaya Kızılöz’ün yürüttüğü “Belleğin Kimlikte Özdeşleşme ve Gruplar Arası Tutumlara Etkisi” ve Dr. Faika Başoğlu’nun yürüttüğü “Kanser İmmünoterapisinde Kullanılmak Üzere Tiyazol Kökenli PD-L1 İnhibitörlerinin Geliştirilmesi ve Biyolojik Aktivitelerinin Analizi” adlı projelere destek sağlanacak.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, imza töreninde yaptığı konuşmada, TÜBİTAK’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) projelere destek verdiğini ancak son on yıldır KKTC’deki akademisyenlerin TÜBİTAK projelerine katılma imkanının sınırlı olduğunu belirtti. Ancak yapılan girişimlerin ardından, TÜBİTAK ile bir protokol imzalandığını ve KKTC’deki akademisyenlerin Türkiye’deki meslektaşlarıyla aynı fırsatlara sahip olduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu, bu çalışmaların KKTC’nin bilimsel katkısını artıracağına inandığını ve akademisyenlerin uluslararası platformlarda daha fazla yer alabileceğini vurguladı. Ayrıca, TÜBİTAK’ın DAÜ ve LAÜ’den iki projeyi onayladığını ve projeler için maddi destek sağlanacağını belirtti. Gelecek yıl daha fazla projenin destekleneceğine inandığını da dile getirdi.

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kılıç ise üniversitelerin topluma hizmet etme sorumluluğunu vurgulayarak, bu protokolün önemli bir adım olduğunu ifade etti. DAÜ olarak araştırma çalışmalarına önem verdiklerini ve aldıkları destekten dolayı mutlu olduklarını belirtti.

LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen, Dr. Kızılöz ve Dr. Başoğlu’nu tebrik ederek konuşmasına başladı. Protokolün KKTC’deki araştırmacıların uluslararası alanda daha etkin olmalarını sağlayacağını belirtti. Ayrıca, protokolün imzalanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap