KKTC Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Uygun, “Ahıska Sürgünü’nün acısı 79 yıldır yüreklerimizde aynı korla yanıyor”

KKTC Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hakan Uygun, Ahıska Sürgünü'nün 79. yılı nedeniyle hayatını kaybedenler için bir mesaj yayımladı.

Yayın: 13.11.2023 - 16:42

98 kez okundu

KKTC Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Uygun, “Ahıska Sürgünü’nün acısı 79 yıldır yüreklerimizde aynı korla yanıyor”

Mesajında, Stalin’in Karadeniz’in kıyılarını Türklerden temizleme operasyonu kapsamında gerçekleşen sürgünde, yaklaşık 100 bin Ahıska Türkü’nün zor şartlarda kadın, yaşlı, çocuk ayrımı gözetilmeden tren vagonlarına doldurularak 14 Kasım 1944’te öz vatanları Gürcistan’ın Ahıska bölgesinden Sovyetler Birliği’nin uzak yerlerine sürgün edildiğini belirtti.

Binlerce kişinin bu süreçte çetin şartlarda yaşamını yitirdiğini ifade etti. Uygun, Ahıska Türkleri’nin yaşadıkları acıları, milli bilinç ve birlik olmanın önemini asla unutmadığını ve bu acıları yeni nesillere aktardıklarını vurguladı.

Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti’ne Ahıska Türklerine her zaman verdiği destek ve dayanışma için teşekkürlerini iletti. Mesajında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Cumhuriyet Bayramı’nı da en içten duygularıyla kutladığını belirtti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap