KTAMS, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığına karşı dava dosyaladı

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nı yasalara aykırı davranmakla suçlayarak mahkemeye başvurdu.

Yayın: 14.06.2024 - 10:47

31 kez okundu

KTAMS, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığına karşı dava dosyaladı

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, mahkeme önünde yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın Nakil Tüzüğü’nde yaptığı değişiklikle sendikayı Nakil Kurulu dışında bıraktığını ve partizanca görevlendirmeler yaptığını iddia etti. Ayrıca, Maliye Bakanlığı’nın kamuda görev yapan sözleşmeli personeli kapsayan Toplu İş Sözleşmesi’ni imzalamadığını ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Uzlaştırma Kurulu’nu toplamadığını belirtti. Bu nedenlerle Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dava açacaklarını söyledi.

Bengihan, bakanlıkların yasalara uygun davranmadığını savunarak, bu nedenle mahkemeye başvurma kararı aldıklarını ve yasalara aykırı uygulamaları dava ettiklerini ifade etti. Toplu iş sözleşmelerinin keyfi bir şekilde imzalanmadığını ve Çalışma Bakanlığı’nın uzlaştırmakla görevli olmasına rağmen bu konuda ihmalde bulunduğunu da ekledi.

Son olarak, Bengihan, sendikal bilinçle hareket ettiklerini ve herkesin eşit şartlarda hukuka uygun davranılması gerektiğini vurgulayarak, bakanlıkların ya yasalara uyacaklarını ya da yargı önünde hesap vereceklerini belirtti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap