KTGB 11 Temmuz mesajında vurguladı: “Basın özgürlüğü toplumun da özgürlüğüdür…”

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB), basın özgürlüğünün toplumun özgürlüğü anlamına geldiğini belirterek, bu özgürlüğü kısıtlamaya yönelik her türlü girişimin karşısında duracağını açıkladı.

Yayın: 10.07.2024 - 19:07

120 kez okundu

KTGB 11 Temmuz mesajında vurguladı: “Basın özgürlüğü toplumun da özgürlüğüdür…”

Kıbrıs’ta 135 yıl önce bir Kıbrıslı Türk tarafından yayımlanan ilk gazete olan Saded’in anısına kutlanan 11 Temmuz Basın Günü vesilesiyle bir mesaj yayımlayan Gazeteciler Birliği, bu dönemde medya alanında kirlilik ve yozlaşmanın çok fazla hissedildiğini, etik, ilerici ve aydınlık gazeteciliğin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını vurguladı.

Mesajda, basının siyasi otoriteler ve diğer güç odaklarının hesap verebilirliğini artırmada, halkı bilgilendirme ve bilinçlendirmede, kamuoyu oluşturmada hayati bir rol oynadığına dikkat çekildi. Basının, dördüncü güç olarak denetim görevini layıkıyla yerine getirebilmesi için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiği ifade edildi.

“Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği olarak, demokrasinin vazgeçilmezi ve bilgiye erişimin en önemli aracı olan basın özgürlüğü için mücadele etmeye devam edeceğiz. Basın özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik atılacak her türlü adıma karşı duracağız” denilen mesajda, tüm gazeteciler yarın akşam saat 20.00’de The Paradise Park’ta gerçekleştirilecek 11 Temmuz resepsiyonu ve ödül törenine davet edildi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap