KTÖS devlet yetkililerini çocuğun korunması konusunu devlet politikası haline getirmeye davet etti

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), devlet yetkililerini çocuk korumasını devlet politikası haline getirme ve tüm toplumu içeren, yeterli kaynakları olan çağdaş bir çocuk koruma sistemi oluşturma çağrısında bulundu.

Yayın: 20.11.2023 - 14:15

25 kez okundu

KTÖS devlet yetkililerini çocuğun korunması konusunu devlet politikası haline getirmeye davet etti

KTÖS, KKTC’de basına yansıyan haberler ve araştırmalara göre çok yönlü çocuk ihlallerinin yaşandığını belirterek, bu durumun önlenmesi için yeterli devlet politikasının olmadığını vurguladı.

KTÖS İnsan Hakları ve Eşitlik Sekreteri Hamide Avcıbaşı, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında yazılı bir açıklama yaparak, KKTC’de son 8 ayda basına yansıyan 16 çocuk istismarı vakasına dikkat çekti. Avcıbaşı, gelir açısından yoksulluk sınırı altında olan ailelerin çocuklarının eğitim ve sağlık hizmetlerine ulaşımının kısıtlı olduğunu, aynı zamanda çocukların küçük yaşta çalıştırılmaya zorlandığını ifade etti.

Avcıbaşı, çocukların suça itildiği, yetişkinler gibi yargılandığı ve aynı yerde ıslah edilmeye çalışıldığı sorununa çözüm üretilemediğini ve çocukların yetişkinler gibi yargılanamayacağı maddesinin ihlal edildiğini belirtti. Ayrıca, zorunlu eğitim yaşının 5 yaş olduğu ülkede 4 yaş okullaşma oranının düşük olduğuna dikkat çekerek, devletin bu konuda yeterli çaba göstermediğini vurguladı.

Avcıbaşı, okulların depreme dayanıklı hale getirilmesi gerekliliğine de değinerek, yıllarca bu konuda okullara katkı sağlanmadığını ve bu yıl okulların konteyner sınıflara ihtiyaç duyduğunu belirtti. Eğitimde yaşanan diğer sorunlara da değinen Avcıbaşı, çocukların eğitim haklarının çeşitli nedenlerle kısıtlandığını ifade etti.

Son olarak, Avcıbaşı velilere seslenerek, evde karar alırken çocuk haklarına saygı göstermeleri ve çocuklara karşı sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiğini belirtti. Avcıbaşı, çocukların hak ve ödevlerini öğrenmeye evde başladıklarını vurgulayarak, ailelerin çocuklarını karar verme süreçlerine dahil ederek demokratik değerleri ve kararlara saygılı olma sosyal becerilerini küçük yaşta kazandırmaları gerektiğini ifade etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap