KTTB, deniz ve havuz analizlerinin şeffaf şekilde açıklanmasını istedi

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Halk Sağlığı, Çevre ve İnsan Hakları Sorumlusu Dr. Cemal Mert, Sağlık Bakanlığı’nı, denizlerin ve havuzların mikrobiyolojik ve kimyasal analizlerini düzenli olarak ve şeffaf bir şekilde kamuoyuna açıklamaya çağırdı.

Yayın: 11.07.2024 - 11:52

67 kez okundu

KTTB, deniz ve havuz analizlerinin şeffaf şekilde açıklanmasını istedi

Dr. Mert, halk sağlığının korunması için deniz ve havuz sularının düzenli olarak analiz edilmesinin ve sonuçların şeffaf bir şekilde duyurulmasının önemini vurguladı. Ancak, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda tatmin edici adımlar atmamasının ciddi endişelere ve şüphelere yol açtığını belirtti.

Mert, her yıl Nisan-Ekim ayları arasında rutin olarak yapılan deniz ve havuz suyu analizlerinin bu yıl haziran ayına kadar yapılmadığını ifade etti. Bayram öncesinde 102 plajda su analizi yapıldığı ve sonuçların halk sağlığı için güvenli olduğunun iddia edildiğini, ancak bu açıklamaların yüzeysel ve ayrıntıdan yoksun olduğunu savundu.

KTTB olarak 26 Haziran’da yaptıkları basın açıklamasında Sağlık Bakanlığı’nı deniz ve havuz sularının düzenli olarak analiz edilmesi ve sonuçların kamuoyuyla ayrıntılı şekilde paylaşılması konusunda daha duyarlı ve titiz olmaya davet ettiklerini hatırlatan Mert, Sağlık ve Çevre Bakanları’nın 27 Haziran’da bir protokol imzaladıklarını ve analizlerin haftada bir kez yapılacağını taahhüt ettiklerini belirtti. Ancak, iki haftalık süre geçmesine rağmen analiz sonuçlarına dair herhangi bir açıklama yapılmadığını belirterek bu durumu protesto ettiklerini dile getirdi.

Mert, protokol töreninde havuz sularıyla ilgili hiçbir şey söylenmemesinin kabul edilemez bir ihmal olduğunu da vurguladı. Sağlık Bakanı’nın önemli bir adım atıldığını iddia etmesine rağmen, protokol imzalanmasından sonra iki hafta geçmesine rağmen yeni analiz sonuçlarının paylaşılmadığını ve daha önce açıklanmayan haziran ayına ait 102 plaj suyu analizlerinin geç açıklanmasının halk sağlığı açısından kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi.

Mert, ayrıca analiz sonuçlarında çelişkili verilerin varlığının halk sağlığı açısından ciddi bir ihmal olduğunu ifade ederek, Sağlık Bakanlığı’nı deniz ve havuzların mikrobiyolojik ve kimyasal analizlerini düzenli ve şeffaf bir şekilde açıklamaya davet etti.

Son olarak, Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek tarafından imzalanan protokolün deniz suyu kalitesinin izlenmesini ve analiz edilmesini öngördüğünü kaydeden Mert, imza töreni sonrası yapılan açıklamaların kamuoyunu tatmin etmediğini belirtti. Mert, halk sağlığını korumak için gerekli önlemlerin alınmadığını ve sonuçların şeffaf bir şekilde paylaşılmadığını savundu. Sağlık Bakanlığı’nın görevini yapamadığını ve bu görevin ciddiyetsiz bir protokol ile Çevre Bakanlığına devredildiğini ifade eden Mert, Turizm ve Çevre Bakanlığı adına yapılan deniz suyu analiz sonuçlarının da tatmin edici şekilde ayrıntılı, güvenli ve şeffaf olmadığını söyledi.

Mert, KTTB olarak halk sağlığı konusundaki çalışmalarını sürdüreceklerini ve bu konunun yakın takipçisi olacaklarını belirtti. Sağlık Bakanlığı’nı numune alma, laboratuvara ulaştırma, tahlil yapma ve sonuçları ayrıntılı açıklama adımlarında şeffaf olmaya ve yasal sorumluluklarını yerine getirmeye davet eden Mert, bu konuda kaybedilen güveni kazanmak için sivil toplum örgütleriyle iş birliği yapmaya çağırdı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap